Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Grand Prix architektů zná své vítěze

Česko

Ve Veletržním paláci nyní probíhá výstava více než sta architektonických realizací, které byly přihlášeny v soutěži Grand Prix architektů 2008. Nejlepší projekty své ocenění již získaly.

Soutěžní přehlídka architektonických prací dokončených v uplynulém roce na území ČR se letos konala po patnácté a výsledky hodnotila pětičlenná mezinárodní porota. Ta měla příležitost seznámit se na cestách za vybranými stavbami nejenom s pracemi, ale i českými krajinami a městy, což jistě mělo význam pro pochopení českého milieu, v němž se stavby uskutečňují. Ceny za vítězné projekty byly slavnostně uděleny 26. června ve Slovanském domě v Praze.

Nejvíce cen pro rodinné domy Zastoupení jednotlivých stavebních druhů se každým rokem mění. Letos se objevilo poměrně méně veřejných staveb. Počtem dominovaly bytové a rodinné domy, které byly zařazeny do samostatné kategorie, kde bylo uděleno nejvíce cen. To je ale pochopitelné, protože právě zde se setkáváme s nejzajímavějšími řešeními, s fantazií, s experimentálními i poetickými formami a také s nejzřetelněji definovanými nároky na individuální způsoby rodinného života.

Většinou se na nich nemalou měrou podílejí klienti, kteří se v nich pokoušejí realizovat své představy o harmonickém prostředí. Nejvyšší cenu Grand Prix však nezískal rodinný dům, ale rozměrná administrativní budova ústředí ČSOB v Praze Radlicích (Josef Pleskot, AP atelier Praha). Tato stavba, třebaže určená administrativním funkcím bankovního provozu, se vyznačuje pozoruhodnými kvalitami, které spočívají jednak ve způsobu, jímž je vložena do krajinného prostředí, jednak ve způsobu, jímž krajina ve formě zahrad prostupuje stavbou a uplatňuje se výrazně na její střeše, pojaté jako tvarovaná krajina. Dále se všude uplatňuje v neobyčejné míře dřevo, které dává i rozměrným interiérům budovy jakýsi měkký, organický, téměř obytný charakter. Porota ocenila především způsob, jakým je krajina a příroda začleněna do objektu a vytváří rozmanitou atmosféru, příjemné pracovní prostředí a úžasný střešní prostor.

Další ocenění získaly čtyři rodinné domy a v kategorii Interiér bylo vybráno centrální schodiště Ústavu molekulární genetiky AV ČR. Ceny za ostatní kategorie tentokrát uděleny nebyly.

Co se dá udělat ze sila Z rodinných domů je nejzajímavější přestavba sila na rodinný dům v Olomouci. Jde o velice náročný projekt, který přeměňuje vertikální betonové silo na rezidenci s galerií. Vlastní vila vystupuje výrazně jako zvláštní členité skulpturální těleso na vrcholu betonové věže. Působí jakoby byla postavena právě pro tento účel.

Další zajímavou oceněnou stavbou je rodinný dům v Černošicích – geometrická socha připomínající svými hranami letadlo Stealth. Stavba nepravidelného půdorysu stojí na podstavci ve tvaru obrácené pyramidy, připomíná tak dům na kůlech.

Třetí z oceněných rodinných domů je naopak nízký. Jeho koncepci tvoří plochá střecha s velikým oválným výkrojem nad zahradou se stromy. Pod její částí se rozvíjí obytná zóna, otevřená prosklenou stěnou do zahrady.

Každá Grand Prix architektů má svou osobitou kvalitu. Letošní by se dala charakterizovat zesílenou intenzitou a originalitou v oblasti koncepce rodinných domů a prohloubením humánních kvalit stavěného prostředí. Každopádně je u většiny vystavených staveb patrný kultivovaný přístup jak k formální stránce projektu, tak k jejich začlenění do krajinného nebo urbánního prostředí. Jde o přístup vycházející ze silné moderní tradice a její etiky, otevřený však nejrozmanitějším technickým i formovým inovacím.

O autorovi| PAVEL HALÍK, Autor je historik architektury

Autor: