Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Grebeníček má slovník komunistů z 50. let, zlobí se političtí vězni

Česko

  14:05
PRAHA - Slova Miroslava Grebeníčka, který v parlamentu pronesl, že Palachova oběť nesouvisela s bojem proti komunismu, rozčílila Františka Šedivého, místopředsedu Konfederace politických vězňů.

František Šedivý foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Lidovky.cz: Jak se stavíte ke zpochybnění souvislosti mezi sebeupálením Jana Palacha a komunistickým režimem bývalým předsedou KSČM Miroslavem Grebeníčkem?
Naše stanovisko je jednoznačné. Grebeníčkův výrok stojí za tvrdé odmítnutí.

Lidovky.cz: Nebylo to poprvé, co Grebeníček na půdě poslanecké sněmovny zpochyňoval protikomunistický odboj. Dříve například označil za "adoraci teroristických aktů minulosti" zákon o protikomunistickém odboji...
Ano, Grebeníček se vyjadřuje v duchu staré komunistické strany. Vyjadřuje se tak, jak se vyjadřovali komunisté v 50. letech.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Co říkáte na posilování vlivu komunistů v dnešní době?
Získali teď menší místo na výsluní, vzhledem k tomu, že pravděpodobně pomohli ke zvolení budoucího prezidenta.To ale ještě neznamená, že budou vládnout. Myslím, že si příliš malujeme čerta na zeď. Protože jejich voličů pořád zůstává maximálně 7 procent.

Oficiální vyjádření stanoviska Konfederace politických vězňů:

Kategoricky odmítáme dnešní účelové vystoupení poslance Grebeníčka v poslanecké sněmovně parlamentu České republiky, v němž se snažil zpochybnit význam činu Jana Palacha v boji proti komunistické totalitě. Jeho čin byl obětí, která měla vyburcovat národ z letargie, do které po zmařených nadějích jara 1968 upadl a vyjádřit nesmiřitelný postoj k sovětské okupaci.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!