Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Gretzky hokej z Phoenixu nepustí

Česko

Ten nepříjemný pocit nejistoty už jste možná taky zažili: co se stane, když... Dohady o stěhování klubu v NHL na chvíli utichly. I Zbyněk Michálek si může oddychnout. Má za sebou artroskopii pravého zápěstí i první týdny v roli šťastného otce. Také proto letos Zbyněk Michálek plánuje návrat do zámoří o něco později.

V NHL ho čeká jedna z nejdůležitějších sezon kariéry. Hokejovému obránci běží ve Phoenixu kontrakt na poslední rok – a ví, že musí hrát o nový. „Stanu se pak volným hráčem, takže mám šanci na dobré peníze,“ říká 26letý Čech.

LN Zápěstí vás tedy už nezlobí?

Zatím ne. Já s ním měl problémy celý rok a už jsem musel něco dělat. Ale jestli je opravdu vše v pohodě, zjistím, až půjdu do kontaktu. LN Přišel jste kvůli němu i o účast na MS. Mohl jste si tam poprvé zahrát s bratrem Milanem...

No právě, o to mě to mrzelo ještě víc. Pro mě je vždycky čest hrát za národní tým, jenže zdraví a narození dítěte bylo v tu chvíli přednější. LN Takže se uvidíte až na olympiádě? Uvidíme. Bylo by to parádní, ale ta konkurence... Je prostě veliká. S bráchou se budeme snažit, aby to vyšlo.

LN Jak po nezdarech na posledních šampionátech vnímáte české šance?

Já teď pořád čtu, jak nám nikdo nevěří, ale to je jen dobře. Nikdo od nás nečeká žádné velké úspěchy, vlastně můžeme jen překvapit. Podívejte na Nagano, kde nás taky všichni podceňovali. Tři roky zpátky jsme zase před Rigou slýchali, že tam nemáme ani jezdit. Když si ten tým sedne, můžeme mít šanci na úspěch.

LN A vy osobně? Jakou cítíte šanci na nominaci?

Nechci si nic namlouvat. V obráncích je konkurence veliká. Záleží na trenérovi, jakou sestavu vybere. Když to nevyjde, trucovat nebudu.

LN Po sezoně se stanete volným hráčem. A ti kvůli riziku zranění na MS moc často nejezdí.

Třeba Aleš Kotalík letos taky jel, aniž by měl smlouvu. Záleží jen na dohodě a na tom, jak se osobně cítíte. A jestli vedení nároďáku je ochotno zaplatit pojistku.

LN Sledoval jste dění kolem možného stěhování Phoenixu?

Četl jsem jen zprávy na internetu. Ale ve spojení jsem s nikým nebyl. LNA jak se to vnímá, když nevíte, jestli váš klub nevyhlásí bankrot? Ty věci, které se kolem týmu děly, šly trochu mimo nás hráče. Pořád dostáváme výplaty včas, pořád nám chodí hokejky, spíme v dobrých hotelech, létáme v luxusním letadle. Podmínky k hokeji máme stále výborné. Mně se tam líbí, takže jsem nic nechtěl měnit. LN Je podle vás dobře, aby hokej v tomhle městě zůstal?

Jsem přesvědčený, že to může fungovat. Jenže žádný tým nemůže být úspěšný, když nevítězí – a v Americe lidé fandí týmu, který vyhrává.

LN Je pravda, že návštěvy nepatří k těm vysokým...

Taky proto, že máme pěknou novou halu, ale trochu mimo město. Lidé tam pak kvůli zácpám nechtějí jezdit. A to je další problém.

LN A co váš kouč a majitel klubu Wayne Gretzky? Pořád ho baví Phoenix přiživovat?

Dal do toho svoje jméno. Nejde jen o peníze, ale taky o pověst. Chce dokázat lidem, že když se do toho pustil, že to za to stojí. Nemá cenu utíkat předem z boje a on udělá vše pro to, aby tam hokej fungoval dál.

***

Vizitka hokejisty Zbyňka Michálka Věk: 26 let Rodiště: Jindřichův Hradec Post: obránce Body v NHL: 343 zápasů – 24 gólů, 74 asistencí Kluby v NHL: Phoenix Největší úspěchy: stříbro z MS 2006

O autorovi| JINDŘICHŮV HRADEC

Autor: