Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Grossův milionový kšeft s akciemi je čistý

Česko

  12:43
PRAHA - Protikorupční policie odložila případ expremiéra Stanislava Grosse, kterého od září prověřovala v souvislosti s loňským nákupem a prodejem akcií společnosti Moravia Energo. "Nebyly zjištěny žádné skutečnosti, které by nasvědčovaly tomu, že byl spáchán trestný čin," uvedl mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Roman Skřepek. Gross mohl na obchodu vydělat desítky milionů korun.

Stanislav Gross - pražský Žofín, duben 2008 foto: Tomáš KristLidové noviny

Na Grosse podal trestní oznámení kvůli podezření ze zneužití informací Jiří Jehlička, provozovatel internetových stránek Centrálního registru dlužníků (CERD) a protikorupční linky. Policie však začala s prověřováním z vlastní iniciativy.

Zhruba třetinový podíl v Moravia Energo, která patří mezi nejvýznamnější tuzemské obchodníky s elektřinou, koupil Gross loni od svého známého a někdejšího náměstka ministra průmyslu Roberta Sýkory.

Nákup financovala slovenská pobočka české finanční a poradenské firmy Key Investments. Dluh u ní za Grosse údajně zaplatil podnikatel Richard Kučík, spoluzakladatel Moravia Energo, který na její účet složil 13,5 milionu korun.

Gross poté prodal 31 procent společnosti firmě Arca Capital Bohemia slovenského finančníka Pavola Krúpy. Podle médií za to dostal 80 milionů korun.

Gross před třemi lety opustil premiérskou funkci kvůli tomu, že nedokázal věrohodně vysvětlit, kde vzal 1,2 milionu korun na pořízení bytu. Po odchodu z čela vlády i ČSSD se stal advokátním koncipientem. Pražští žalobci také tuto kauzu odložili, což v prosinci minulého roku potvrdilo Nejvyšší státní zastupitelství.

Moravia Energo patří mezi nejvýznamnější tuzemské obchodníky s elektřinou. Majoritním vlastníkem je společnost podnikatele Tomáše Chrenka.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat