Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Guru: určí směr a strhne s sebou masy

Česko

Jsou mocní a vlivní, nastolují témata, rozhodují: guru dokáže vést a z myšlenky udělat světový byznys

Dokážou měnit celý svět podle svých představ. Stávají se tak největší zbraní a zároveň největší slabinou svých firem. Stačí totiž, když onemocní, a firmy jsou v problémech.

PRAHA Kritikové mu vyčítali, že příliš soustředí pozornost sám na sebe místo na produkty firmy. V těchto dnech došlo na jejich slova a celá firma hasí průšvih kvůli tomu, že odchází na nemocenskou dovolenou. Steve Jobs, technologický vizionář, dokládá, že firmy, které mají to štěstí, že je vede osvícený a nenahraditelný šéf, za to také draze platí.

Přitom Jobs není jediný, který dokáže několika větami způsobit firemní pohromu, nebo naopak nadšení celého světa.

Pro tyto lidi se i v byznysu vžil termín „guru“, původně využívaný v Indii pro duchovní vůdce.

Svého guru neustále vyplácí společnost General Electric. Ta svému bývalému generálnímu řediteli Jacku Welchovi už desátým rokem posílá osm miliónů dolarů jako důchod. Částka svého času kritizovaná jako závratně vysoká daň za to, že společnost vedl „manažer století“, jak Welche ohodnotil magazín Forbes v roce 1999.

Ale vlny kritik z řad odpůrců tak nějak patří k manažerským guru. Nejspíš proto, že jejich způsob řízení je velice specifický a často nekompromisní. V tom jsou si Jobs s Welchem blízcí.

Žádný není lilií O Jobsovi se říká, že je pedantský šéf, který krutě trestá i ty nejmenší chybky. Welchovi svého času přezdívali „neutronový Jack“ podle neutronové bomby. Jeho krédem bylo každý rok vyhodit deset procent manažerů a ty nejlepší naopak motivovat k lepším výkonům. Za prvních pět let po jeho nástupu GE zeštíhlila o sto tisíc lidí.

Podobně jako duchovní guru jsou i ti byznysoví guru rozporuplní. Názory na ně se často liší. Třeba Mark Zuckerberg. Na první pohled sympatický mladík a velice neformální šéf, v jehož firmě chce pracovat skoro každý v oboru. Přitom musí absolvovat soudní pře se svými bývalými kamarády z vysoké školy o to, zda je sociální síť Facebook skutečně jeho duchovním vlastnictvím. Podobný problém měl i Bill Gates. Za vše hovoří i fakt, že když se v magazínu Forbes rozhodovali o manažeru století, proti Gatesovu zvolení stálo to, že většina jeho nejúspěšnějších produktů byla do jisté míry skládačka z již existujících nápadů.

Síla myšlenky V čem spočívá síla guru? V jeho osobnosti a skálopevném přesvědčení v sílu své myšlenky. Své vize pak dokázali realizovat a pobláznit pro ně celý svět a následně to se ziskem zpeněžit ve prospěch své firmy.

Gates přišel s tím, že počítač by měl mít doma každý. V době obrovských sálových počítačů a složitého uživatelského prostředí směšná myšlenka. Jobs slaví úspěchy s tím, že technika může být zábavná a trendy. Welch zavedl zcela nový manažerský styl. Jako jeden z prvních rozpoznal, jaké jsou rezervy v přebujelém administrativním aparátu, a naučil manažery škrtat ve výdajích.

Aby guru dokázali o své myšlence přesvědčit, musí jim být vlastní dovednost proslovů. V té vynikal zejména Warren Bufett. Vypráví se, že plno lidí si kupovalo akcie jeho investiční společnosti jenom proto, aby mohli jít jednou ročně na valnou hromadu akcionářů, kde Buffet oznamoval výsledky a opepřoval je suchým humorem a citacemi z Bible.

Když Steve Jobs představuje nový produkt společnosti Apple, je to show, z které bývají i přímé přenosy. Reportér, který prožil den s Jackem Welchem, popisoval, jak vrcholoví manažeři dokázali čtyři hodiny bez přestávky poslouchat přednášku svého idolu a reagovat jak nadšení malí školáčci. Oprah Winfreyová, kterou mnozí také považují za byznysguru, si na svém umění promlouvat k davům vystavěla celé impérium. Začínala jako rozhlasová reportérka a dnes vlastní vydavatelství a rozjíždí vlastní televizní stanici.

Autor: