Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Haag soudí autora slov „etnická čistka“

Česko

Vůdce největší politické strany v srbském parlamentu Vojislav Šešelj (53) je obviněn ze zločinů proti lidskosti a válečných zločinů. HAAG Před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v nizozemském Haagu včera začal obnovený proces s Vojislavem Šešeljem, vůdcem srbských ultranacionalistů a bývalým srbským vicepremiérem obviněným z válečných zločinů.

Žalobkyně Christine Dahlová jej označila za muže, který „dal světu slovní spojení etnická čistka“. V úvodní řeči procesu popsala utrpení muslimské ženy, kterou srbští vojáci znásilnili, zabili jejího manžela a dvě děti. „Tvůj hřích je, že jsi muslimka,“ řekli jí tehdy.

„Utrpení této ženy a její rodiny je příkladem toho, v co vyústil útočný a násilnický nacionalismus propagovaný tímto obžalovaným,“ pronesla Dahlová.

Šešelj se tribunálu dobrovolně vzdal v roce 2003. Svou vinu ale popírá, autoritu tribunálu neuznává a prosadil si právo hájit se sám. Včera krátce před devátou ráno vstoupil do soudní síně ICTY, kde v minulosti čelil obvinění z válečných zločinů i bývalý jugoslávský prezident Slobodan Milošević. Ten loni v březnu zemřel na selhání srdce ve své haagské cele.

Šešelj před soudem vystupoval sebevědomě a uvolněně, zapisoval si poznámky a ve chvíli, kdy obžaloba spustila video, na němž Šešelj stojí před davem provolávajícím „Srbsko! Srbsko!“, se dokonce usmíval. Obžaloba jej viní z vražd, perzekucí a vyhlazování obyvatelstva, z nelidského zacházení a z nucených přesunů, kterých se na jeho popud údajně dopouštěly polovojenské formace na nesrbském obyvatelstvu Chorvatska, Bosny a Hercegoviny a severosrbské Vojvodiny. Údajně byl jedním z hlavních iniciátorů národnostní nesnášenlivosti a etnických čistek v prostoru bývalé Jugoslávie. „Vychoval armádu dobrovolníků, kterým vštípil své jedovaté myšlenky a poslal je do první linie, aby páchali nevýslovné zločiny,“ řekla žalobkyně Christine Dahlová. V první polovině 90. let se údajně spolu se Slobodanem Miloševičem, tehdejším vůdcem bosenských Srbů Radovanem Karadžičem a velitelem bosenskosrbské armády generálem Ratkem Mladičem podílel na „společném zločinném podniku“, jehož cílem bylo vytvořit „Velké Srbsko“ očištěné od jiných národností. Podle obžaloby Šešelj používal „skutečné a osvědčené propagandistické metody“, aby své stoupence vyprovokoval k páchání násilí.

„Jsem souzen za brutální válečné zločiny, které jsem údajně spáchal nenávistnými projevy, ve kterých jsem hlásal svou nacionalistickou ideologii, na niž jsem pyšný,“ prohlásil v úterý Šešelj. „Na těchto zločinech jsem se nepodílel ničím jiným než tím, co jsem řekl či napsal,“ dodal. Šešelj zůstává předsedou Srbské radikální strany i přesto, že je už čtvrtým rokem ve vazbě. Její poslanci stále přicházejí na parlamentní zasedání v tričkách či s odznaky s Šešeljovou podobiznou.

Autor: