Pátek 15. října 2021, svátek má Tereza
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé by měli stahovat poslední verze operačních systémů, radí hacker

Česko

  18:47
PRAHA - Uživatelé internetu by kvůli svojí bezpečnosti měli stahovat poslední verze operačních systémů. Na sociálních sítích by měli kromě hesla používat ještě nějaký další bezpečnostní prvek. Pro bezpečné hovory nebo textové zprávy by si měli stáhnout aplikaci, která je zašifruje. Řekl to Pavol Lupták, ředitel hackerského kongresu, který se od pátku konal v Praze. Hlavním tématem byla finanční svoboda.

Zleva Smuggler, Pavol Lupták, Tone Vays, Amir Taaki, Paige Paterson, Frank Braun a SVA vystoupili 6. října v Praze na tiskové konferenci při čtvrtém hackerském kongresu HCPP17 s podtitulem Liberate!. foto: ČTK

„Možnosti běžného uživatele jsou celkem omezené, ale přece jen jsou. Měl by hlavně používat poslední verze softwarů operačních systémů, aktualizovat si aplikace. Měl by se o to prostě starat. V případě sociálních sítí doporučuji používat více prvků pro přihlášení. Pouhé heslo není bezpečné,“ uvedl Lupták. Příkladem podle něj může být potvrzení přes SMS jako u internetového bankovnictví.

V případě hovorů nebo textových zpráv je podle Luptáka vhodné stáhnout některou z aplikací, která je dokáže zašifrovat. „Klasické GSM hovory je možné velmi snadno odposlouchávat z nejrůznějších stran,“ doplnil.

Tvrdí, že hackeři budou mít před jejich pronásledovateli vždycky náskok, podobně jako třeba ve sportu uživatelé dopingu před antidopingovými laboratořemi. „Souvisí to s tím, že se naše životy virtualizují. Čím dál víc se dostáváme do internetového světa, větší část života trávíme na chytrých telefonech. Tím pádem internetovým portálům poskytujeme velké množství osobních informací. Tím větší prostor pak získávají hackeři. A o to klíčovější je bezpečnost. Na některé zranitelnosti ještě neexistují potřebné záplaty. Někdo dokáže za málo peněz shodit třeba server nějaké velké banky,“ řekl Lupták.

Zároveň se ohradil proti tomu, že pojem hacker by měl mít jenom negativní nádech. „Hacker je člověk, který dostatečně hluboko vidí do technologií a dokáže je využívat nestandardním způsobem. Navíc umí inovovat. Na kongresu v Praze se sešli takzvaní etičtí hackeři. Pak je tady druhá skupina, takzvaní blackhackeři, kteří kradou osobní údaje a pak je prodávají,“ dodal Lupták.

Šifrování podle něj umožňuje bezpečně komunikovat třeba teroristům. Ale zároveň i většině ostatních uživatelů. „Šifrování poskytuje výrazně pro společnost víc výhod než nějakých negativních věcí. Třeba internet používají pedofilové nebo různí extremisté. Ale navzdory tomu nikoho nenapadne internet zakázat,“ řekl Lupták.

Víkendový kongres byl podle něj zaměřený hlavně na finanční svobodu. „Tedy na možnost, jak pomocí různých technologií, jako například kryptoměna nebo anonymní měna, dosáhnout novou ekonomickou osobní svobodu. Jak znemožnit státu nebo bankám, aby nás špehovaly,“ dodal Lupták.

Jako příklad uvedl virtuální měnu bitcoin, kde neexistuje žádná centrální instituce, která by o ní rozhodovala. Konečné množství bitcoinů je navíc předem dáno. „Kryptoměny ohrožují existenci centrálních bank. Když chce stát vzít peníze od lidí, může to udělat dvěma způsoby. Buď zvýší daně, nebo centrální banka vytiskne mnohem víc peněz. Pak může přijít inflace. To u bitcoinu nehrozí. Je to tržní měna, která není na žádnou jinou navázaná. Podobně jako třeba zlato. To znamená, že kurz určuje trh. Stejně jako u zlata nebo třeba ropy,“ dodal Lupták.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes
Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes

Pro 3 šťastlivce tu máme krásnou plánovací sadu, se kterou už rozhodně na nic nezapomenete. Naplánujte si vlastní program do nejmenšího detailu....

Mohlo by vás zajímat