Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hacker se vydával za ústeckou hejtmanku. Oznámil její rezignaci

Česko

  13:49aktualizováno  15:20
ÚSTÍ N. LABEM - Neznámý hacker rozeslal novinářům zprávu jménem ústecké hejtmanky Jany Vaňhové. Oznámila v ní, že se rozhodla rezignovat. "Beru si příklad z ministra Drábka," píše se v e-mailu. Vedení ústeckého krajského úřadu však oznámilo, že se jedná o podvrh.

Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová (ČSSD) foto: ČTK

"Chtěla bych vás touto cestou informovat, že s platností od 31.10. jsem se rozhodla rezignovat na funkci hejtmanky Ústeckého kraje," začíná dopis, který ve čtvrtek dopoledne přišel do redakční pošty. Podle e-mailové adresy vypadal, že ho odeslala sama ústecká hejtmanka Vaňhová.

Dopis pokračuje slovy, že Vaňhová nechce poškozovat ČSSD před volbami a bere si proto příklad z ministra Jaromíra Drábka, Ten ve středu oznámil rezignaci kvůli vazebnímu stíhání svého podřízeného Vladimíra Šišky. "Stejně jako byl zatčen náměstek Šiška, je vazebně stíhán i můj bývalý náměstek Pavel Kouda," zdůvodňuje svou rezignaci Vaňhová ve fiktivním e-mailu.

K TÉMATU:

Hejtmanka: Budu se právně bránit

Ústecký krajský úřad však pravost dopisu popřel. "Jedná se o podvrh. Někdo se navezl do e-mailové adresy paní hejtmanky, podobně jako to udělali panu hejtmanu Haškovi," řekl serveru Lidovky.cz vedoucí Odboru kanceláře hejtmana Zdeněk Rytíř.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek se stal obětí hackerů před dvěma dny. Z pošty tiskového oddělení jihomoravského krajského úřadu přišel novinářům dopis oznamující rezignaci hejtmana na některé politické funkce. Je tak možné, že oba dva podvrhy má na svědomí stejný člověk či skupina osob. 

Vaňhová oznámila, že vůči neznámému autorovi dopisu podnikne právní kroky. "Zneužití mé adresy k šíření lží považuji za nekalou volební kampaň. Její autoři se budou zodpovídat Policii ČR,“ oznámila hejtmanka.

Kouda ve vazbě

Bývalého náměstka ústecké hejtmanky Pavla Koudu zadržela policie začátkem září. Obvinila ho ze zneužití pravomocí a porušování finančních zájmů evropských společenství. Spolu s ním i současného šéfa ROP Severozápad Pavla Markvarta z ODS, bývalého ředitele tohoto dotačního úřadu Petra Vráblíka a ještě dvě úřednice. Hrozí jim až dvanáctileté vězení.

Vedení ČSSD Koudu vyškrtlo z kandidátky pro letošní krajské volby. O hlasy voličů usiloval z druhého místa - na kandidátce byl hned za hejtmankou Vaňhovou. Ta spolu s ním seděla ve výboru operačního programu Severozápad, který rozděluje evropské peníze. Z této funkce měl Kouda ovlivňovat tok peněz z evropských dotací.

Fiktivní dopis, který přišel z e-mailu hejtmanky

Vážení přátelé,

chtěla bych vás touto cestou informovat, že s platností od 31.10. jsme se rozhodla rezignovat na funkci hejtmanky Ústeckého kraje.

Vedou mě k tomu následujicí skutečnosti:
Nechci poškozovat ČSSD před volbami a beru si příklad z ministra Drábka, neboť stejně jako byl zatčen náměstek Šiška, je vazebně stíhán i můj bývalý náměstek Pavel Kouda.

V žádném případě nechci nést odpovědnost za problémy, které nastanou, protože Ústecký kraj bude muset EU vrátit 3,4 mld. Kč z přidělených dotací.

Svojí rezignaci oznamuji i s tím, že se mi hroutí rodinný život. Kubiceho policie jde po mém partnerovi Romanovi Houskovi, který se zhroutil a výsledkem bylo, že ho chytli policisté zrovna když měl hypoglykemický šok.

Jsem si vědoma toho, že se na mě chystá další mediální lživá kampaň v podobě mého napojení na chomutovskou stavební firmu RRR, která údajně měla dostávat zakázky od Ústeckého kraje.

Abych všem těmto množícím se lžím před volbami předešla, oznamuji vám nyní svou rezignaci na post hejtmanky, a to kde dni 31.10. Termín je vybrán tak, aby měla moje mateřská ČSSD dostatečný časový prostor na výběr mého nástupce.

Detaily poskytnu zítra na společné tiskové konferenci ČSSD.

S pozdravem,

Jana Vaňhová

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!