Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina -2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hádka kvůli rozpočtu. ODS se pustila do Fischera, ten se brání

Předseda ODS Mirek Topolánek a premiér Jan Fischer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ODS Mirek Topolánek a premiér Jan Fischer. | foto: ČTK

PRAHA Šéf ODS Mirek Topolánek označil schválený rozpočet pro příští rok za "děsivý" a vláda premiéra Jana Fischera by podle něj měla zvážit další existenci. Vyjádření ODS označil předseda vlády za silné výroky. Nechává si prý čas na analýzu.

Místopředseda ODS Petr Nečas řekl, že koncept úřednického kabinetu s podporou ČSSD, ODS a Strany zelených už zjevně nefunguje. Předseda vlády se podle Nečase musí rozhodnout, zda se hodlá ve sněmovně opřít o menšinu, které jde o boj s rostoucím deficitem, či mu jde o setrvání ve funkci s pomocí parlamentní levice.

Čtěte také:

"Přístup ODS a sociální demokracie k problematice veřejných deficitů je diametrálně odlišný," upozornil Nečas. Sněmovna ve středu přijala rozpočet na rok 2010, ovšem s levicovými pozměňovacími návrhy za více než 12 miliard korun. Sněmovna navýšila peníze na platy státních zaměstnanců, na provoz sociálních služeb a přímé platby zemědělcům.

Výtkou vlády na adresu návrhů sociální demokracie bylo přitom to, že skrytě navyšují schodek rozpočtu. ČR by měla hospodařit se schodkem 163 miliard korun. ODS před hlasováním odešla ze sálu, vyhověla tak přání vlády, že i pozměněný rozpočet je méně špatnou variantou než rozpočtové provizorium.

Zklamání a marnost
Ministr financí Eduard Janota hovořil o zklamání a pocitu marnosti. Fischer uvedl, že vláda nynější situací ještě zhodnotí. Nečas je přesvědčen, že pokud by Janota vážně pohrozil odchodem z funkce v případě přijetí pozměňovacích návrhů, mohla situace vypadat jinak.

Podle České televize se Janota objednal na pondělí po vládě k premiérovi. Zvažuje, zda zůstane ve funkci ministra. Důvodem jeho zklamání je jednání o rozpočtu. Janotu v pátek ráno přijme prezident Václav Klaus. Budou zřejmě mluvit o státním rozpočtu na příští rok. Klaus ho označil za špatný.

Pokud se Fischer vysloví pro další boj se schodkem rozpočtu, nemají podle Nečase ve vládě co dělat nominanti ČSSD, která změny v rozpočtu prosadila. Premiér by měl také jasně říct, že podá demisi, pokud sněmovna schválí další zákony deficit zvyšující, například ty, které se týkají nemocenské, důchodů, či novelu služebního zákona.

Topolánek: Ministři nominovaní ODS se neprovinili
"Je to věc ministerského předsedy Fischera a celé vlády. Ministři nominovaní ODS nic špatného neudělali," zdůraznil Topolánek v textové zprávě z USA. Připomněl, že na několika ministerstvech jsou ve funkcích náměstků lidé hlásící se k TOP 09, která proti rozpočtu hlasovala.

Nečas zdůraznil, že pokud se Fischer rozhodne rezignovat na princip boje s výší schodku veřejných financí, "je naprosto logické a korektní, že se opře o levicovou většinu, která momentálně ve sněmovně je". Pak prý ale nemůže počítat s podporou a tolerancí občanských demokratů.

"Nepřemýšlel jsem o tom, a až to bude aktuální, tak se tomu budu věnovat," řekl ministr obrany Martin Barták, kterého do vlády nominovali právě občanští demokraté. Premiér Fischer odpoledne odletěl na jednání Evropské rady do Bruselu.

Na žádost premiéra ODS ustoupila
Nečas zároveň zdůraznil, že ODS by ve středu ve sněmovně zřejmě hlasovala proti pozměněnému rozpočtu, pokud by premiér poslance občanských demokratů výslovně nepožádal o to, aby přijetí rozpočtu umožnili.

"Nepřipadáme si jako sirotci, nejsme malé děti," reagoval pak na otázku, zda ODS při politickém vyjednávání o rozpočtu netížila nepřítomnost předsedy strany v parlamentu i České republice.

"Nevšiml jsem si, že by můj hlas chyběl. Už když jsem se vzdával mandátu, tak jsem věděl, že v následujících měsících půjde především o bolševizaci sněmovny a destrukci všeho pozitivního," reagoval sám Topolánek.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...