Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Hádka s Klausem. O Gruzii

Česko

Za gruzínsko-ruský konflikt nemůže Gruzie, oponuje prezidentovi Karel Schwarzenberg

PRAHA Zcela odlišné názory na gruzínsko-ruský konflikt má ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg a prezident Václav Klaus. Zatímco ministr již v minulosti řekl, že za rozpoutáním bojů na Kavkazu stojí Rusko, prezident naopak viní Gruzii. To se ale Schwarzenbergovi nelíbí. „Pan prezident opomenul odpovědnost ruské strany. Na tomto konfliktu se bohužel podílejí dvě strany, a tudíž leží zodpovědnost na obou dvou,“ řekl včera ministr zahraničí.

Komentář, který prezident napsal pro MF Dnes, je neobvykle ostrý a dává vinu za válku výhradně gruzínským politikům. „V zodpovědnosti za vyvolání války je role gruzínského prezidenta, vlády a parlamentu neoddiskutovatelná a evidentně fatální,“ uvedl v komentáři Klaus.

Schwarzenberg sice připustil, že útok Gruzínců na Jižní Osetii byl vážnou politickou chybou, ale zároveň upozornil, že není možné zapomínat na předchozí ruské provokace, které se v poslední době stupňovaly. „Za velmi závažné například považuji udělování ruského občanství občanům Jižní Osetie a Abcházie. Takovou rusifikaci považuji za velmi vážnou provokaci gruzínské strany.“

Klausovo prohlášení se ale neshoduje ani s názorem premiéra Mirka Topolánka. Ten vidí dokonce paralelu mezi vpádem ruských vojáků do Osetie a invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Prezident však toto přirovnání odmítá. A to je další věc, která se ministru Schwarzenbergovi nelíbí: nejednotnost prohlášení představitelů české politické scény. Myslí si, že by se politici před zveřejňováním názorů u podobných sporů měli poradit.

„V různých státech se ozývají různí politici, někdy odlišně. To není jenom u nás. Byl bych raději, kdyby o tom byla porada před tím, než se o tom všichni ústavní činitelé různě vyjadřují,“ řekl ministr zahraničních věcí.

Klausův spor s Paroubkem Vyjádření prezidenta Klause o gruzínsko-ruském konfliktu však není první, které se neshoduje s názorem ministrů a vlády. Zatím poslední velký spor měl Klaus s Jiřím Paroubkem (ČSSD) v roce 2005. Tehdejšímu premiérovi se nelíbilo, že prezident při svých služebních cestách kritizuje euroústavu. Pohrozil mu, že pokud bude v kritice pokračovat, vláda mu služební cesty omezí. Paroubek také rozhodl, že jakmile prezident pojede do zahraničí, vláda mu dá pokyny, co na nich může a nemůže říkat. „Prezident republiky bude dostávat jasné směrnice, je služebník státu,“ řekl před třemi roky Jiří Paroubek.

Tehdejší spor mezi premiérem a prezidentem trval několik dní. Nakonec se politici shodli na společných konzultacích a na tom, že základní témata budou na státních návštěvách interpretovat shodně. Podobně vyhrocený spor se ale u rozdílných názorů Kaluse a Schwarzenberga neočekává. Ministr říká, že je právem hlavy státu, aby vyjádřila svůj vlastní názor.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...