Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Hajlování? Jen římský pozdrav

Česko

Necelých 65 let po konci druhé světové války se významné osobnosti sportovního světa nemusí bát projevit sympatie k fašismu a jeho symbolům.

Sympatie ke krajní pravici dnes neznamenají konec sportovní kariéry

PRAHA Mnoho let hledal Max Mosley oblast, kde by nikdo nic netušil o pověsti jeho otce.

Ta nebyla vůbec lichotivá. Stačí připomenout, že na svatbu jeho rodičů dorazili osobně Joseph Goebbels a Adolf Hitler. Synovi zakladatele Britské fašistické strany se zbavit cejchu dlouho nedařilo. „Kvůli mému jménu to bylo skoro nemožné,“ poznamenal šéf Mezinárodní automobilové federace. Až v motoristických kruzích ho začalo okolí posuzovat bez předsudků.

Tedy až do loňska. Na konci března zveřejnil britský list News of the World na svých internetových stránkách video, na němž sedmašedesátiletý Mosley dorazil do londýnského bytu nedaleko svého domu. Tam už na něj čekaly prostitutky oblečené v nacistických uniformách a společně se začali oddávat sadomasochistickým praktikám.

Dlouho budovaná reputace seriózního gentlemana se rázem rozplynula a Mosleyho démoni se ocitli před očima celého světa. „Je to urážka pro miliony obětí, přeživších a jejich rodiny. Měl by odstoupit,“ ozval se ředitel britského centra holokaustu Stephen Smith. Di Canio: Odstraňte sochy Zástupci motoristických asociací Mosleymu vyslovili důvěru a přijali jeho vysvětlení, že šlo o soukromou záležitost. Pokud po konci svého funkčního období funkci opustí, bude to spíš kvůli sporům s elitními stájemi, které nedávno málem opustily formuli 1.

Mosley není jedinou viditelnou personou ze sportovního světa, která se s fašismem v minulých letech zapletla. Pro žádnou z nich neměla podobná aféra fatální důsledky.

Není náhoda, že jednou z nich je Bernie Ecclestone, podle kterého by byl Mosley dokonce dobrý předseda vlády. Prohlášení promotéra formule 1 z konce minulého týdne, v němž Hitlera pochválil, jak si poradil s nezaměstnaností a „nakonec se nechal unést a nebyl moc dobrý diktátor“, vzbudilo pozdvižení. Světový židovský kongres vyzval Ecclestona k odchodu, ale skandál rychle vyšuměl. Promotér maximálně o víkendu zůstane při Velké ceně Německa v ústraní.

Největším symbolem sympatií vůči fašismu se mezi sportovci stal hajlující fotbalista Paolo di Canio. V italské lize tak oslavil několik svých gólů za Lazio Řím. A nepřestal, i když ho k tomu i mimofotbalové autority opakovaně vyzývaly. „Jsem fašista, a ne rasista. Římský pozdrav je součást historie. Pokud ho chceme trestat, musíme z města odstranit pár soch,“ argumentoval a připomněl, že zdraví kamarády, mezi které jako fanoušek patřil.

Právě na fotbalových stadionech se sympatizanti krajní pravice projevují nejčastěji, i když až na vzácné výjimky pouze v hledišti. „Forma fotbalového chuligánství je spojena s osmdesátými lety. Je to fenomén, který trvá do současnosti,“ připomněl odborník na extremismus Miroslav Mareš.

Hráči jsou ale mnohem víc viditelní než anonymní dav na ochozech, přesto si Di Canio pověst na Apeninském poloostrově nepošramotil a úspěšnou kariéru bez potíží dokončil. Jaký trest ho za hajlování postihl? Distanc na jeden zápas; ten ale zpravidla dostane také každý vyloučený hráč. A k tomu pokutu 10 tisíc eur, což je dvaapůlkrát nižší částka, než musel zaplatit například trenér Interu Milán José Mourinho za kritiku sudích.

Dělnická strana loví v rallye Di Cania se zastal i italský premiér Silvio Berlusconi. „Je to dobrý chlapec. Jen trochu exhibicionista. Jeho pozdrav nemá žádný význam.“ I podle Marešova názoru není náhoda, že se něco podobného stalo zrovna v Itálii. „Je tam všeobecně větší tolerance k tomu, když někdo hodnotí pozitivně Musolliniho režim. Není to tam chápáno tak tvrdě jako v Německu.“

V Česku se zatím nikdo výrazně jako Di Canio neprojevil. U hajlování záložníka fotbalové Sparty Pavla Horvátha na základě Marešova posudku disciplinární komise propagaci fašismu vyloučila. Dělnická strana se chlubí přízní talentovaného jezdce rallye Patrikem Kovářem, na větší úlovek zatím čeká.

***

„Hitler uměl vzít věci do ruky“

Max Mosley, prezident Mezinárodní motoristické federace FIA Syn zakladatele Britské fašistické strany Oswalda Mosleyho se ze sebe dlouho snažil stín činnosti svých rodičů setřást. V politice se po válce neprosadil, a tak se začal od poloviny 60. let angažovat v motoristickém sportu. V roce 1993 byl poprvé zvolen šéfem FIA. Loni se kolem něj rozvířil obrovský skandál. Britský bulvární list News of the World zveřejnil videozáznam orgií, na nichž si Mosley užívá s prostitutkami, a navíc s nimi hraje nacistickou scénku. Přes kritiku svoje postavení v tajném hlasování motoristických asociací ustál.

Bernie Ecclestone, promotér formule 1 V minulosti provokoval šéf formule 1 spíš feministky. „Všechny ženy by měly být oblečené celé v bílém stejně jako všechny ostatní domácí spotřebiče,“ řekl závodnici v sérii IRL Danici Patrickové. V interview pro deník The Times vyjádřil minulý týden sympatie pro počínání Adolfa Hitlera. „Je hrozné to říct, ale Hitler uměl vzít věci do ruky, dokázal ovládat masy lidí,“ uvedl. Demokratické zřízení prý Británii nepřineslo nic dobrého. Okamžitě se stal terčem kritiky a Světový židovský kongres ho vyzval k odstoupení. Ecclestone se snažil svá slova zmírnit vysvětlením, že „před tím než Hitler spáchal všechny ty hrozné věci, vypořádal se v Německu s nezaměstnaností a pomohl mu v ekonomické krizi“.

Paolo Di Canio, fotbalista „Jsem fašista, ale ne rasista. Zdravím tak lidi, kteří smýšlejí stejně jako já. Nechci vyvolávat žádné násilí,“ vysvětloval italský útočník, proč se při fašistickém pozdravu postavil před kotel nejradikálnějších fanoušků Lazia Řím. Na konci roku 2005 tento způsob oslavy v italské lize několikrát zopakoval a italský fotbalový svaz mu za to udělil pokutu 10 tisíc eur a zákaz startu na jedno utkání. Římský starosta zorganizoval jeho setkání s bývalými vězni z koncentračních táborů. Po něm už příznivce režimu Benita Musolliniho, který má na paži vytetovaný nápis Dux (vůdce), svůj fašistický pozdrav neopakoval. Svých politických názorů se ale nevzdal.

Christian Abbiati, fotbalista Také brankář AC Milán se netají tím, že jsou mu sympatické fašistické ideje. „Sdílím fašistické ideály, jako jsou vlast nebo hodnoty katolické církve. Obdivuju to, že fašismus garantoval občanům pořádek a bezpečnost,“ vyslovil se loni. Projevy podobné těm, jaké předváděl Di Canio, si na hřišti však odpustil a jeho prohlášení mu v kariéře nijak zvlášť neuškodilo. V milánském velkoklubu, který patří italskému premiérovi Berlusconimu, bude působit i v následující sezoně.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!