VARŠAVA Český filozof a katolický kněz Tomáš Halík převzal v sobotu v hlavní varšavské synagoze od Polské rady křesťanů a židů čestný titul Člověk smíření. Ocenění si váží, neboť právě smíření a pochopení pro druhé považuje za důležitý prvek v současném světě.
Rada uděluje toto vyznamenání střídavě křesťanským a židovským osobnostem, které se zasloužily o dialog a sblížení mezi křesťany a židy. Halík je prvním Čechem, který ocenění obdržel.
„Titul Člověk smíření má pro mě velký význam, protože vystihuje to, oč mně v životě opravdu jde: Hledat mosty mezi lidmi, učit se dívat očima těch druhých,“ řekl Halík. „Myslím si, že pro nás, dnešní svět, je toto nesmírně důležité. Ne se snažit o nějaké sjednocení, které by popřelo reálné rozdíly mezi náboženstvími a národy, je třeba respektovat různost, ale nechápat ji jako ohrožení, ale spíše jako něco, co nás může obohatit,“ doplnil český teolog, který v minulosti působil i jako externí poradce exprezidenta Václava Havla.
Polská rada křesťanů a židů titul Člověk smíření poprvé udělila v roce 1992. Mezi držiteli je například vrchní polský rabín Michael Schudrich nebo publicista a vedoucí polské sekce Rádia Svobodná Evropa Jan Nowak-Jezioranski.
Halík (1948) je filozof, sociolog, teolog a religionista. Působí jako profesor Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, farář Akademické farnosti v Praze a prezident České křesťanské akademie. Je držitelem například rakouské Ceny kardinála Königa za rok 2003, loni dostal prestižní Cenu Romana Guardiniho, kterou každé dva roky uděluje Katolická akademie za vynikající zásluhy o interpretaci naší doby.