Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Hamás stál Vlčka málem krk

Česko

Šéf sněmovny vysvětloval - Setkání mých lidí s představiteli radikálů bylo selháním

Šéf sněmovny Miloslav Vlček měl včera namále kvůli své blízkovýchodní misi. Málem přišel o funkci, část jeho delegace se totiž sešla s hnutím Hamás. Poroučet se nakonec budou jen jeho poradci Jan Kavan a Vladimír Laštůvka. Ti s teroristy vyjednávali.

PRAHA Obhajoba své blízkovýchodní cesty. To byla včera hlavní náplň dne předsedy sněmovny Miloslava Vlčka. Od počínání svých poradců Jana Kavana a Vladimíra Laštůvky, kteří jednali s představiteli radikálního islamistického hnutí Hamás, se distancoval. A poslancům slíbil, že vyvodí personální závěry.

„Absolutně nemůžeme souhlasit s tím, že z prostředků Poslanecké sněmovny byly placeny cestovní výlohy poradcům pana předsedy Vlčka, kteří jednali zcela v rozporu s politikou vlády České republiky,“ kritizovala Vlčkovu misi poslankyně zelených Kateřina Jacques, která požadovala Vlčkovo odvolání. Celá jeho mise pak podle ní byla fiaskem a poškodila Česko i EU.

Kritická slova si šéf sněmovny vyslechl i od předsedy lidovců Cyrila Svobody. „Co si mám myslet o návštěvě, kterou organizoval Jan Kavan,“ prohlásil Svoboda, „bude ke škodě České republiky.“

„Tato událost byla selháním konkrétních osob,“ hájil se včera Vlček. Členy delegace, kterou vedl, prý výslovně upozornil, že záměrem delegace není vybočit ze zásad zahraniční politiky EU, která považuje Hamás za teroristickou organizaci. Členové delegace, mezi nimiž byla i europoslankyně Luisa Morgantiniová, podle něj tým opustili svévolně a neinformovali ho o tom. Vlček pak oznámil, že svou druhou naplánovanou cestu na Blízký východ ruší.

To uvítal předseda sněmovního klubu ODS Petr Tluchoř. „Stálo by za úvahu podobné cesty neabsolvovat,“ prohlásil. Podle předsedy klubu poslanců ČSSD Bohuslava Sobotky bylo Vlčkovo vysvětlení dostatečné. Předseda sněmovny odjel do Egypta, na palestinská území a do Izraele před více než týdnem v čele delegace evropských parlamentních politiků z 12 zemí.

ODS: Kolem Vlčka jsou lidé s pochybnou minulostí Kritika, která se na Vlčka snesla, nebyla příjemná. ODS nicméně už před schůzí sněmovny avizovala, že jeho hlavu požadovat nebude.

„Mně to připadá hodně umělé. Já si myslím, že diskuse je spíš o lidech, jakými se předseda Poslanecké sněmovny obklopuje. Jsou to lidé, řekl bych, s pochybnou minulostí, někteří se záznamem spolupráce s bývalou státní tajnou bezpečností,“ prohlásil šéf ODS Mirek Topolánek. Narážel tak na bývalého ministra zahraniční Kavana, který dříve musel vyvracet obvinění, že pod krycím jménem Kato vědomě spolupracoval s tehdejší komunistickou tajnou službou. Soudní spor s ministerstvem vnitra však vyhrál.

Kavana také vyšetřovala protikorupční policie kvůli nákupu nadzvukových stíhaček Gripen. Exministr zahraničí totiž ve švédské televizi připustil, že nákup provázela korupce. Kavan novinářům v rozhovoru natočeném skrytou kamerou řekl, že při obchodu s gripeny dostala úplatky řada vysokých českých politiků. Připustil prý také, že by mohl pomocí svých kontaktů zbrzdit policejní vyšetřování korupce. Šéf ČSSD Jiří Paroubek označil Kavanovo vystupování v této kauze za neuvěřitelné selhání, které ho diskvalifikuje pro práci ve vysoké politice.

Autor: