Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hannibal Lecter poprvé

Česko

Televize

Postava lidožravého psychiatra Hannibala Lectera patří v rámci kinematografie 90. let k těm ikonickým – veřejnost ji má spojenou s tváří a projevem Anthonyho Hopkinse, jenž ji představoval v Mlčení jehňátek Jonathana Demmea, Hannibalovi Ridleyho Scotta a Červeném drakovi Bretta Ratnera. Výtvor spisovatele Thomase Harrise se ale dočkal prvního filmového zpodobnění v roce 1986 ve snímku Michaela Manna Lovec lidí. Na poli režie celovečerního filmu tehdy začínající Mann k látce přistoupil opačně než tvůrci pozdějších úprav. V jeho adaptaci románu Červený drak není přítomná barokní makabróznost a rozmáchle předváděné násilí. Příběh o pátrání po sériovém vrahovi, v němž policistovi Grahamovi (Wolfgang Petersen) pomáhá uvězněný Lecter (Brian Cox), vypráví jednoduše a věcně, často v náznacích.

Nepředvádí nějaké exkurzy do temných myslí perverzních vrahů (výmluvný je rozdíl v zobrazení Lecterova „doupěte“ – namísto temné sluje je jím v Mannově filmu neosobní a aseptická nemocniční prostora).

Znepokojivost toho, co se vypráví, ale díky tomu může vyniknout o to víc. Ujetá nonšalance, s níž si vrah Dolarhyde odhodí z obličeje zaclánějící punčochy, může zasáhnout hlouběji než pečlivě aranžovaná jatka z pozdějších filmů.

Ondřej Štindl

Lovec lidí, ČT 1, pondělí 22. 3., 22.10

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...