Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Českem se prohnaly silné bouřky, hasiči hlásí stovky výjezdů i problémy na trati

Pás bouřek, který se v noci přehnal přes Jihočeský kraj, znamenal pro jednotky více než 200 výjezdů. foto: HZS Jihočeského kraje

Desítky výjezdů kvůli následkům bouřek a silného větru měli od úterního večera do nočních hodin především hasiči ve Středočeském, Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Odstraňovali hlavně spadlé stromy. Silný vítr v několika případech poškodil také střechy domů, informovali hasiči. Bouřky také na některých místech zkomplikovaly provoz na železnici.
  23:07aktualizováno  4. října 9:37

Středočeští hasiči vyjížděli v úterý večer a v noci na středu v souvislosti s bouřkou nejčastěji k popadaným stromům. U obce Běleč na Berounsku zasahovali u vlaku, který najel do stromu, událost se obešla bez zranění. Nejvíce výjezdů hasiči evidují na Benešovsku a Mladoboleslavsku a v okresech Praha-západ a Praha-východ.

Od úterních 19:00 zaznamenali v regionu 146 událostí souvisejících s počasím. Ve středu o tom informovala mluvčí krajských hasičů Veronika Švorcová Mocová.

„Od úterních 19:00 do dnešních 7:00 evidovalo operační středisko 146 zásahů, z toho převážná většina byla pomoc s odstraňováním spadlých stromů, odstraňovali jsme například i kabely popadané na rodinný dům, v regionu byly také tři dopravní nehody v souvislosti s počasím, dvě na silnici a jedna na železniční trati u obce Běleč na Berounsku,“ doplnila mluvčí. Vyšší počet zásahů evidují i na Rakovnicku, Kladensku, Berounsku, Příbramsku a Mělnicku.

Komplikace na železnici

Bouřky v regionu zkomplikovaly také provoz na železnici. Trakční vedení koridoru mezi Libčicemi a Kralupy nad Vltavou poškodily popadané stromy. Ráno Správa železnic provoz zajistila s pomocí dieselové lokomotivy. V 08:00 kvůli opravám zastavila provoz minimálně dvě hodiny.

Poté bude obnoven provoz po jedné koleji, uvedla správa na síti X. Provoz na obou kolejích by měl být obnoven do večera. Mezi Prahou a Kralupy jezdí náhradní autobusy, informuje dopravce na webu.

V úterý po 21:00 vyjížděli hasiči také k požáru garáže rodinného domu v Zelenči Prahy. „Hořela garáž u domu a od té chytil i rodinný dům, s bouřkou to ale nesouvisí,“ řekla Švorcová. Příčina je pravděpodobně technická závada při nabíjení baterie do elektrokoloběžky, oheň způsobil škodu 1,5 milionu korun.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Hasiči vyjížděli v souvislosti s počasím přes noc také v Ústeckém kraji, a to zhruba k padesáti událostem, Většinou odstraňovali popadané stromy a větve na silnice, řekl mluvčí hasičů Petr Pelikus.

Stromy popadaly na zaparkovaná auta

Bouřky zaměstnaly hasiče i v Královéhradeckém kraji. Škody působily hlavně na Jičínsku, Královéhradecku a Trutnovsku. Hasiči v kraji od úterních 20:00 do středečního rána evidují 107 událostí, informovala mluvčí krajských hasičů Martina Götzová. Hasiči hlavně odstraňovali stromy popadané na zaparkovaná auta. Silný vítr v několika případech poškodil také střechy domů.

„Největší nárůst událostí jsme zaznamenali po 20:00, situace se uklidňovala před půlnocí. Oznámení pak přijímali kolegové na lince 112 v menší míře v průběhu celé noci. Nebezpečné stavy po bouřce odstraňovaly v noci v terénu profesionální i dobrovolné jednotky hasičů,“ sdělila dále Götzová.

Například stromy spadlé na zaparkovaná osobní vozidla odstraňovali hasiči v Libáni, v Trutnově v Úpské ulici a ve Smiřicích. Ve Studnici na Náchodsku naboural do spadlého stromu po 21:00 osobní automobil. „Hasiči vozidlo vyprostili a strom z vozovky odstranili, nehoda byla bez zranění,“ doplnila mluvčí.

K 07:00 energetici evidovali v kraji pět poruch na vedení vysokého napětí. K nejpostiženějším oblastem patřilo Jičínsko a Hradecko. „Na odstraňování poruch intenzivně pracujeme, obnovení dodávek energie předpokládáme během dopoledne. Poruchy byly způsobeny velmi silným větrem, bouřkovou činností. Větve a stromy padaly do vedení,“ sdělila regionální mluvčí skupiny ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

Poruchy na vedení vysokého napětí

Hasiči v Pardubickém kraji museli vyjíždět na desítky míst, aby odstranili následky bouřek se silným větrem. Převážně odstraňovali spadlé stromy a větve. Bouřky také způsobily poruchy na vedení vysokého napětí.

První zásahy hasičů v souvislosti s počasím začaly po 22:00 a pokračovaly až do rána. Bouřky zasáhly všechny okresy. V Žichlínku na Orlickoústecku spadl strom na vozidlo.

Práci počasí přidělalo také energetikům. Podle mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárky Lapáčkové Beránkové na Svitavsku přetrvává jedna porucha na vedení vysokého napětí, další, která byla na Chrudimsku, se již podařilo v úterý opravit. Problémy postihly také Hradecký kraj. Večer a v noci se na východě Čech ocitlo přes 5000 domácností bez energie, v 7:00 jich zbývalo už jen asi 500.

K více než šedesáti událostem spojeným s odstraňováním následků úterní podvečerní bouře a silného větru vyjížděli do středečního časného rána hasiči v Plzeňském kraji. Zasahovali zejména u stromů spadlých přes komunikace, na dvou místech kraje najel do spadlého stromu vlak, řekl mluvčí krajských hasičů Petr Poncar.

„Nejprve najel vlak do spadlého stromu u Srb na jižním Plzeňsku a poté ráno u Hrádku u Sušice na Klatovsku. Oba incidenty se obešly bez zranění,“ řekl mluvčí. Podle webu Českých drah je na obou tratích zatím zastaven provoz a dopravu zajišťují náhradní autobusy.

Nejvíce zásahů měli hasiči na Klatovsku, zvýšené množství výjezdů ale zaznamenaly jednotky hasičů ve všech okresech kraje.

Na Vysočině silný vítr a popadané stromy zastavily v noci na středu provoz vlaků mezi Havlíčkovým Brodem a Šlapanovem. Vlaky nejezdí ani mezi Rantířovem a Kostelcem u Jihlavy, vyplývá z informací na webuČeských drah. Odklízení popadaných stromů zaměstnalo i hasiče. Podle jejich mluvčí Petry Musilové zasahovali v noci kvůli počasí u 60 událostí, nejvíc na Jihlavsku.

Okolo 06:00 odstraňovali spadlé stromy v Jihlavě U Borovinky nebo u obce Strážek na Žďársku, kde do spadlého stromu narazilo osobní auto. Nikdo se při nehodě nezranil.

Na havlíčkobrodské trati přerušil spadlý strom trakční vedení. Cestující vozí náhradní autobusová doprava. České dráhy předpokládají, že provoz bude obnoven dnes do 15:00. Až do odpoledne budou autobusy vozit cestující i mezi Rantířovem a Kostelcem u Jihlavy, kde je také porouchané trakční vedení.

Autoři: , ,

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...