Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Haškova ČSSD jako spoluhráč VV?

Česko

ÚHEL POHLEDU

V ČSSD vrcholí boj o to, kdo bude jejím předsedou. O tomto víkendu proběhly čtyři krajské konference ČSSD, jejichž výsledky posílily pozici Michala Haška. Těmto konferencím ovšem předcházely události, které jejich výsledek částečně předznamenaly a které spíše než proklamace a manifesty kandidátů odhalují, o co ve střetu o budoucího předsedu ČSSD vlastně jde.

Ačkoliv to tak nevypadá, v ČSSD proběhl velmi ostrý názorový i mocenský střet o to, zda se má ČSSD účastnit práce komise ministra vnitra Radka Johna pro výběr budoucího policejního prezidenta. Když John vyhlašoval svůj záměr s komisí, konstatoval, že v ní má být „zástupce ČSSD“. Tedy člověk, který bude mít mandát vedení ČSSD a bude tam s jeho souhlasem vyslán. Velmi záhy však začalo být jasné, že to nebude tak jednoduché a že zástupci Věcí veřejných neformálně vyjednávají nikoliv s Bohuslavem Sobotkou coby úřadujícím předsedou či Jeronýmem Tejcem, který je bezpečnostním expertem strany a stínovým ministrem vnitra, ale s Martinem Pecinou, exministrem vnitra v úřednické vládě Jana Fischera. Koneckonců, byl to Pecina, kdo přivedl jako svého poradce na ministerstvo vnitra Johnova (či spíše Bártova) důvěrníka a nynějšího faktického prvního náměstka Michala Moroze. Pecina se také k ministrům za Věci veřejné vyjadřoval méně kriticky než právě Sobotka či Tejc, a ve svém projevu v létě minulého roku, kdy Nečasova vláda žádala o důvěru Poslanecké sněmovny, na jejich adresu dokonce vyslovil pochvalná slova. Vzhledem k tomu, že sám Pecina vždy vysvětloval důvody, proč si na vnitro přivedl Moroze, tak, že mu to nařídil Jaroslav Tvrdík, spekulace o tom, že vše je domluvené také s lidmi okolo Michala Haška, byly na světě.

Tyto spekulace začaly dostávat reálné obrysy ve chvíli, kdy Pecina přes opačný názor Bohuslava Sobotky, bez mandátu od vedení strany a bez dohody se stínovým ministrem vnitra Tejcem místo v komisi přijal a přesvědčil ke stejnému kroku i Františka Bublana. Tím umožnil Věcem veřejným a Johnovi obejít jeho původní slib, že v komisi má být „zástupce ČSSD“, a nahradit ho argumentací o bývalých ministrech vnitra a šéfech sněmovních výborů pro bezpečnost a kontrolu BIS. Tímto krokem velmi oslabil pozici a autoritu Bohuslava Sobotky, jehož názor na účast ČSSD v této komisi byl opačný a vyjadřoval se tak opakovaně i veřejně. Bylo pak pochopitelné, že k této kauze zcela mlčel Michal Hašek, který si jinak nenechá ujít jakoukoliv příležitost, aby ji okomentoval vlastní tiskovou zprávou. Posledním kamínkem do mozaiky o dohodě Bárta-Pecina-Hašek o způsobu výběru a možná i jméně budoucího policejního prezidenta bylo následné Pecinovo odstoupení z kandidatury na předsedu ČSSD a vyjádření podpory Michalu Haškovi, který obratem Pecinovo počínání ocenil příslibem místa ve stínové vládě. Vzájemně výhodná spolupráce O tom, že v ČSSD vzniká velmi silné křídlo, které má blízko k Nečasově vládě a jmenovitě především k Věcem veřejným, není pochyb od té chvíle, co Vít Bárta veřejně vyslovil podporu Michalu Haškovi, který mluví o Věcech veřejných jako o „přirozených koaličních partnerech ČSSD“. Tato vzájemně výhodná spolupráce má již i své konkrétní „výstupy“. Své místo generální ředitelky České pošty si stále drží blízká spolupracovnice Jaroslava Tvrdíka z ČSA Marcela Hrdá, a když Vít Bárta měnil obsazení dozorčí rady Českých drah, zachoval místa určená pro ČSSD, avšak odvolal stoupence Bohuslava Sobotky Karla Březinu a jeho nástupce si nechal poradit od Michala Haška. Ten mu to oplácí měrou vrchovatou, neboť on ani jemu blízcí lidé ve vedení ČSSD (tedy prakticky všichni) se nevyjadřují ke kauzám ABL. Kritika Bohuslava Sobotky tak ztrácí na razanci, neboť je všem zřejmé, že se jedná pouze o jeho osobní názor, a nikoliv postoj stávajícího vedení ČSSD.

Tento pragmatismus Haškova křídla a vstřícnost vůči Věcem veřejným má však i svoji odvrácenou stránku. Když před krajskou konferencí ústecké ČSSD zaútočil bez důkazů na tehdejšího předsedu organizace Petra Bendu ministr dopravy Bárta, stalo se tak ve chvíli, kdy nebylo jasné, zda Michal Hašek získá v klíčovém kraji nominaci na předsedu. Pokud by totiž Benda funkci obhájil, mohlo by jednání stranické organizace skončit bez nominace. Nestalo se – vyjádření mocného ministra dopravy splnilo svůj úkol a krajští mocní v ČSSD to pochopili tak, že pokud podpoří Bendu, budou v nelibosti. V této souvislosti pak nadšená slova Michala Haška o tom, že krajská ČSSD prochází očistou, působí v mnohém úsměvně. Zvláště pokud Bendovu prohru zapíjejí Haškem poslanou pětilitrovou lahví Chivas lidé jako Roman Houska. Jak konkrétně toto odpovídá Haškovu „Desateru ČSSD nové generace“, to nechť posoudí delegáti březnového sjezdu.

***

O tom, že v ČSSD vzniká velmi silné křídlo, které má blízko k Nečasově vládě a jmenovitě především k Věcem veřejným, není pochyb od té chvíle, co Vít Bárta veřejně vyslovil podporu Michalu Haškovi

O autorovi| PETR DIMUN, bývalý šéf PR a marketingu ČSSD

Autor: