Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Haslerova stopa v Karibiku

Česko

V kauze tropických ostrovů pod protektorátem se objevuje jméno pronajímatele toskánské vily. I J&T

Markus Hasler, muž, který pronajal Marku Dalíkovi vilu v Itálii, se objevuje v další zvláštní transakci. Tentokrát na opačné straně světa – na karibském ostrově.

PRAHA Za normálních okolností by to byl jen příběh tropického ostrova s „banánovými“ politiky.

Premiér souostroví Turks a Caicos Michael Misick si nechal posílat miliony dolarů na soukromé konto, za cožměl nevýhodně pronajmout stovky pozemků na stavbu luxusního turistického resortu. Pozemky chtěl pronajmout na 99 let za 170 liber ročně. Podle odhadů by ale měla být skutečná nájemní cena půdy ve stovkách tisíc liber ročně.

Když to zjistili Britové (ostrovy jsou totiž součástí britského zámořského území nacházejícího se mezi Bahamami a Haiti), spustili vyšetřování. To vedlo koncem minulého týdne k tomu, že byl odvolán jak premiér, tak i parlament, Britové rovněž zastavili platnost ústavy a soudního systému. Země se rázem proměnila v přímý britský protektorát.

Zde by příběh „banánové“ republiky skončil. Kdyby se ovšem na scéně neobjevila česko-slovenská finanční skupina J&T a především jméno „tajemného muže“ letošního politického léta Markuse M. Haslera.

Česko-slovenské stopy Jak upozornil deník SME, stopy nevýhodné transakce vedou ke slovenskému multimilionáři Mariu Hoffmanovi. Právě on měl zájem na vybudování luxusního turistického resortu. Úplatky, o kterých mluví Britové, pak podle deníku SME premiérovi Misickovi a jeho ženě plynuly přes pražskou pobočku banky J&T (vlastněné slovenskými majiteli). Jednalo se o půjčky, za které si místní premiér například pořídil dům v Los Angeles.

Premiérova manželka navíc disponovala téměř neomezenou kreditní kartou, která byla hrazena z půjčky lichtenštejnské společnosti Arling Anstalt. Podle vyšetřování britské strany nebyl Misick schopen uvést, kdo v lichtenštejnské společnosti schválil uvedené půjčky. Zde do celého příběhu vstupuje jméno Markuse M. Haslera.

Právě jeho společnost Gantner & Hasler Treuhandanstalt firmu Arling Anstalt spravuje. Stejně jako firmu Raben Anstalt, na kterou je napsaná toskánská vila. A pod Gantner&Hasler Treuhandanstalt (G&HT) spadají i další firmy. Třeba společnost J&T BFL Anstalt.

G&HT funguje jen jako zastřešující, poručnická neboli správcovská firma. Tedy firma, která zakládá a prodává další firmy. Podobné spletence firem bývají v Lichtenštejnsku obvykle zakládány ze dvou důvodů: kvůli nedohledatelnosti, nebo aby se firmy vyhnuly daňovým povinnostem.

Kauza toskánské dovolené Jméno Markuse Haslera se objevovalo v posledních týdnech především v kauze italské dovolené Mirka Topolánka a jeho „pravé ruky“ Marka Dalíka.

ODS ve snaze spekulace ukončit poskytla médiím smlouvu mezi Topolánkovým přítelem Markem Dalíkem a lichtenštejnskou společností Raben Anstalt o pronájmu vily na celý červenec za třicet tisíc eur (770 tisíc korun).

Dalík tehdy popsal, že se na nákladech na pronájem vily podíleli všichni lidé, kteří se v ní vystřídali, včetně Topolánka, který prý zaplatil 3300 eur (85 tisíc korun). Většina deníků ale důvěryhodnost smlouvy zpochybňuje.

Spekuluje se i o majiteli vily. Otazníkem je role banky J&T v celém příběhu. Ta totiž usiluje v Česku o miliardové veřejné zakázky. Například se uchází o privatizaci pražského letiště.

Při prodeji vily, kterou oficiálně vlastní společnost Raben Anstalt, totiž asistoval i Ondřej Popelka, jeden z bankéřů finanční skupiny.

Podle informací LN měl zajišťovat prodej vily zahraničnímu klientovi. Otázkou jen je, kdo tímto zahraničním klientem byl.

Mluvčí J&T ale jakékoli majetkové propojení společností již před několika týdny popřel.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!