Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Havel a Forman o Daladierovi

Česko

Dávní přátelé a čeští umělci světového jména – filmový režisér Miloš Forman a dramatik Václav Havel – se v současné době scházejí nad společným projektem: Havel píše scénář pro zamýšlený Formanův film.

PRAHA Zřejmě nejen dohled nad dalšími reprízami inscenace buffo opery Dobře placená procházka, kterou spolu se svými syny nastudoval v pražském Národním divadle, váže v posledních měsících Miloše Formana častěji ke staré vlasti.

Podle dostupných informací (zprávu Mladé fronty Dnes potvrdila i kancelář exprezidenta a rodina Miloše Formana) záměr nikoli nový – najít příležitost ke spolupráci Havla s Formanem – dojde realizace. Václav Havel bude autorem scénáře podle knihy Mnichovský přízrak francouzského spisovatele Georgese-Marca Benamoua.

Ať žije mír!

Román Mnichovský přízrak jeho autor Georges-Marc Benamou (*1957) v Praze osobně představí 22. září na literárním večeru ve Francouzském institutu. Knihu v příštím týdnu vydá v českém překladu Zuzany Tomanové nakladatelství Paseka.

Mnichovský přízrak vypráví o francouzském premiérovi Édouardu Daladierovi, který byl jedním ze signatářů Mnichovské dohody, od jejíhož podepsání 29. září uplyne sedmdesát let. V roce 1968, tedy třicet let poté, vyhledá v románovém příběhu bývalého premiéra, žijícího v ústraní, mladá americká novinářka, aby jej vyzpovídala. Jindy nevstřícný starý pán kupodivu svolí.

Autor je ve Francii známý novinář; napsal mimo jiné vzpomínkovou knihu s Francoisem Mitterrandem a byl také poradcem Nicolase Sarkozyho, dlouho ale pro své vystupování ve funkci nezůstal. Mnichovský přízrak vyšel v originále loni a vyvolal velký ohlas. Předmluvu k českému vydání napsal Václav Havel.

Známá je věta anglického premiéra Chamberlaina po návratu z Mnichova: „Přinesl jsem vám mír.“ Benamou v románu líčí pro změnu přílet Édouarda Daladiera: „Šílející dav obklopil letadlo. Veteráni jásali; chromí přidávali do kroku. Dělníci vyhazovali čepice do vzduchu. Křičeli: ,Ať žije Daladier! Ať žije mír!‘ Někteří pamětníci tvrdí, že tehdy premiér zabručel: ,Ti volové...‘“ Formanovo literární hledání Před natočením svého zatím posledního snímku Goyovy přízraky Forman připravoval zfilmování románu Sándora Máraie Svíce dohořívají, z realizace však sešlo. Dalším projektem, který se režisérovi nepodařilo uskutečnit, byl film Hell Camp, jehož první klapka měla padnout v listopadu 1991. Měl vyprávět příběh dvou Američanů, kteří se ve výcvikovém táboře v Japonsku učí disciplíně. Jeden z nich se později stane zápasníkem sumó. Právě nespokojenost japonské asociace sumó s pojetím scénáře však vedla ke zrušení natáčení.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...