Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Havel a Tutu žádají Čínu, aby propustila disidenta

Česko

Exprezident Václav Havel a jihoafrický arcibiskup Desmond Tutu bojují za propuštění Číňana Lioua Siao-Po z vězení.

WASHINGTON „Víme, že v minulosti bylo proti Číně a jejím obyvatelům spácháno mnoho zlého. Ale udělení Nobelovy ceny za mír Liouovi mezi to nepatří,“ zastali se ve společném článku pro americký deník The Washington Post bývalý český prezident Václav Havel a jihoafrický arcibiskup a nositel Nobelovy ceny za mír Desmond Tutu letošního nositele Nobelovy ceny Číňana Liou Siao-po. Oba už v minulosti vyzvali Peking, aby Lioua, odsouzeného k 11 letům vězení za podvracení státu, propustil.

Havel a Tutu připomněli, že ihned po vyhlášení letošního laureáta Nobelovy ceny za mír označila Čína Lioua za zločince a obvinila norský Nobelův výbor z vměšování se do čínských záležitostí. Zároveň Peking odebral disidentově manželce telefon a umístil ji do domácího vězení. „To už jsme viděli v minulosti – v temných dnech apartheidu, pod dlouhým stínem železné opony,“ napsali Havel a Tutu. Zdůraznili také, že Peking nemusí brát ocenění disidenta jako urážku. „Mohl by to být okamžik pýchy, oslava skutečnosti, že jeden z Číňanů byl uznán jako největší světový přispěvatel k tomu, co všechny národy hledají – k míru,“ napsali.

Havel a Tutu také připomněli nedávný výrok čínského premiéra Wen Ťia-paa, který v rozhovoru pro CNN označil svobodu slova za nezbytnou. „Čínská vláda může nadále bojovat v prohrané bitvě proti silám demokracie a svobody, které i její vlastní premiér nedávno označil za nepřekonatelné. Nebo se může postavit na stranu spravedlnosti, propustit Liou Siao-poa a okamžitě ukončit domácí vězení jeho ženy,“ napsali.

Autor: