Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Havel dostal cenu za hájení svobody

Václav Havel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Havel | foto: ČTK

BONN Prvním nositelem německé Mezinárodní ceny za demokracii se dnes stal bývalý český prezident Václav Havel. Někdejší disident ocenění dostal za odvážné hájení demokracie, svobody a míru ve své zemi i v evropském kontextu.

Slavnostní laudatio pronesl v bonnském Muzeu Alexandera Koeniga německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Ceremonie se mezi zhruba 200 pozvanými hosty zúčastnili také jeho český protějšek Karel Schwarzenberg a bývalý německý ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher.

Cenu za demokracii dotovanou 10.000 eury (přibližně 270.000 korun) budou politici, intelektuálové a manažeři ze Spolku Mezinárodní ceny za demokracii udělovat každé dva roky vždy osobnostem, které se zasloužily o posilování demokracie a lidských práv ve své zemi.

"Václav Havel je velikán evropského demokratického hnutí. Bez něj by pokojná revoluce ve střední a východní Evropě nebyla myslitelná," řekl šéf německé diplomacie Steinmeier v hlavní slavnostní řeči, v níž Havla mimo jiné označil za "Antišvejka".

Česko-německé usmíření
Steinmeier rovněž připomněl zásluhy Havla o česko-německé usmíření, když krátce po svém zvolení československým prezidentem poukázal i na bezpráví, které bylo pácháno při vysídlování německé menšiny z poválečného Československa.

Havel dnes v rozhovoru s novináři vyslovil názor, že demokracie nemá být vnímána pouze jako technika vládnutí. "Domnívám se, že demokracii nelze chápat jako technickou věc, jako jeden ze způsobů politického uspořádání, systému vlády," prohlásil.

Neváhal také kritizovat poměry na současné české politické scéně. "Já si myslím, že Česká republika v posledních týdnech a měsících udělala dost pro poškození svého jména," prohlásil Havel. Pro Českou republiku je podle něj nyní nejdůležitější, aby si vyřešila "své podivné české problémy", což je podle něj i předpokladem pro dobré vztahy se sousedy.

Sošku vytvořili studenti
Skleněnou skulpturu, kterou vyrobili místní studenti, převzal československý a český exprezident z rukou ředitele rozhlasové a televizní stanice Deutsche Welle Erika Bettermanna, jenž je zároveň předsedou Spolku Mezinárodní ceny za demokracii.

Na slavnosti promluvil také Genscher, jenž byl členem kabinetu Helmuta Kohla v době pádu železné opony, a Havla zná z doby, kdy byli oba na počátku 90. let ve vrcholných funkcích. "Václav Havel je velký Evropan, který jedinečným způsobem reprezentuje evropskou kulturní a duchovní identitu," prohlásil Genscher.

Ceremonie se konala v atriu přírodovědného Muzea Alexandera Koeniga. Tento prostor má pro dějiny demokratického Německa velký symbolický význam, neboť právě tady se v roce 1948 sešla Parlamentní rada, první zákonodárný sněm poválečného Německa, jenž přijal demokratickou ústavu. První spolkový kancléř Konrad Adenauer tu měl své sídlo první dva měsíce ve funkci.

Václav Havel v minulosti dostal v zahraničí celou řadu ocenění za své působení v čele státu i v disentu. V Německu v roce 1991 obdržel prestižní Mezinárodní Karlovu cenu udělovanou v západoněmeckých Cáchách.

Havel zůstane v Německu i o víkendu. V sobotu večer se právě v Cáchách zúčastní německojazyčné premiéry své poslední divadelní hry Odcházení.

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTOVÝ INŽENÝR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz