Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Havel nepožaduje Žáčkovu demisi, pod podpis připsal poznámku

Česko

  17:50aktualizováno  18:14
PRAHA - Exprezident Václav Havel neusiluje o odvolání Pavla Žáčka z postu ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů, jak se zdálo, když se Havlův podpis objevil pod peticí aktivisty Stanislava Pence, který volal po Žáčkově demisi. Havel totiž ke svému podpisu připojil poznámku. "Souhlasím s podstatou dopisu. Do personálních věcí se však nepletu".

Václav Havel. foto: PETR JOSEKReuters

Ústav Pencovu petici, která Žáčka kritizuje, kvůli Havlově poznámce zveřejnil na svých internetových stránkách. Podívejte se zde.

Pencovi vadí, že ústav ve své nové publikaci o vzniku Občanského fóra ukázal na výtvarníka Josku Skalníka jako na informátora StB, aniž vyslechl Skalníkovu verzi příběhu. "Jelikož se jedná již o několikáté manažerské a profesní selhání ze strany Ústavu pro studium totalitních režimů, žádáme Radu ÚSTR, která dohlíží na jeho činnost, aby se touto věcí zaobírala a bezodkladně odvolala současného ředitele a vyhlásila konkurz na nového," stojí v textu petice.

Havlův podpis Penc neukázal
Pod tu se podepsali například herec Michal Pavlata, bývalý zaměstanec ústavu Petr Blažek nebo šéf Strany zelených Ondřej Liška. Přestože byl jako signatář petice za odvolání Pavla žáčka uváděn i exprezident Havel, Stanislav Penc jeho podpis, na rozdíl od ostatních, neukázal.

A tak se iniciativy chopil Žáčkův ústav a přešel do protiútoku. "Podpis zveřejňujeme se svolením Václava Havla a to hlavně v zájmu transparentnosti," reagoval mluvčí Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Reichl. "Stanislav Penc zatím nezveřejnil všechny petiční archy. Aby bylo jasné, kdo je podepsal, rozhodli jsme se my, že je zveřejníme," vysvětlil Reichl.

Žáčkův osud rozpoltil bývalé disidenty. Krátce po Pencově petici totiž vznikla druhá petice naopak na Žáčkovu podporu. Tu mimo jiné podepsali dva bývalí "revoluční" Havlovi poradci Jiří Křižan a Alexandr Vondra nebo Jan Ruml.

"Prožáčkovskou" petici podepsalo podle ústavu 267 lidí, Pencovu "protižáčkovskou" 42.