Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Havel patří mezi největší intelektuály

Česko

  10:01
WASHINGTON - Bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla zařadil prestižní americký internetový portál Foreign Policy (FP) do svého seznamu stovky nejvýznamnějších intelektuálů, kteří svým myšlením nejvíce ovlivnili běh současného světa.

Václav Havel. foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Ve výběru FP jsou filozofové, historici, spisovatelé, novináři, ekonomové i církevní činitelé, včetně současného papeže, ale také špičkoví zástupci moderních financí, politici, jakož i renomovaní obránci lidských práv a míroví aktivisté.

Ve společnosti, v níž Václav Havel figuruje jako "státník a dramatik", jsou například lingvista a prominentní kritik USA Američan Noam Chomsky, dirigent, pianista a mírový aktivista Izraelec Daniel Barenboim, jihoafrický spisovatel J.M. Coetzee, americký ekonom William Easterly, italský spisovatel Umberto Eco, britský historik Niall Ferguson, americký politolog Francis Fukuyama, ruský ekonom a politik Jegor Gajdar, někdejší americký viceprezident Al Gore, americký politolog Samuel Huntington, šachový velmistr a čelný představitel ruské opozice Garri Kasparov, turecký spisovatel Orhan Pamuk či americký novinář Fareed Zakaria.

Portál Foreign Policy svůj přehled nejvlivnějších intelektuálů vydal už podruhé. Stejně jako v minulosti výběr sestavil abecedně, nejde tedy o žádné srovnávání intelektuálních kvalit, ani o řazení autorů podle jiných hledisek.

Autor:

Mohlo by vás zajímat