Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Havel propaguje autobazar, 'zaskočil' za manželku

Česko

  17:10
PRAHA - Bývalý prezident České republiky Václav Havel si odbyl premiéru v reklamě, když propůjčil své jméno autobazaru. Učinil tak kvůli nadaci VIZE 97 Dagmar a Václava Havlových, která díky tomu na rok dostala do užívání vůz Audi. Prodejnu ojetin prý reprezentuje náhodou, musel nahradit manželku Dagmar.

Exprezident Havel vystupuje v reklamě na autobazar. foto: AAA Auto.

Automobil nadace užívá již od ledna, autobazar se nyní pyšní inzerátem, na kterém Havel láká na "4000 vozů v nabídce". Na reklamu s exprezidentem upozornil deník Blesk.

Bývalá hlava státu za účinkování nedostala žádný honorář, podle exprezidentovy tajemnice Sabiny Tančevové je v případě daru pro nadaci takový postup běžný. "Jestliže dostane nějaký dar, je za to plnění," řekla serveru Lidovky.cz.

Havel navíc pouze "zaskakoval" za manželku Dagmar. "Většinou tyto dary jako předsedkyně správní rady přebírá paní Havlová, ale v tomto případě nebyla v republice, a tak za ni pan exprezident jako spoluzakladatel nadace a člen správní rady zaskočil," upřesnila Tančevová s tím, že vysvětlení může působit zvláštně.

Zdá se, že v reklamní branži se českým prezidentům líbí. Roli protagonisty v reklamě si vyzkoušel i Havlův nástupce Václav Klaus, který před volbami v roce 2002 souhlasil s účinkováním v reklamě na lyže a dostal se tak na hranu zákona.

Anketa

Je podle vás účinkování Václava Havla v reklamě na autobazar vhodné?

Ano, je to jeho věc. 193
Ne, jako bývalý politik se ho měl zdržet. 588
Proč ne, ale zrovna na autobazar? 111
Je mi to jedno. 153

Řada právníků tehdy poukazovala na kolizi se zákonem o střetu zájmů, podle něhož veřejný funkcionář nesmí "umožnit uvedení svého jména nebo vyobrazení k reklamním účelům za úplatu nebo za jiný majetkový prospěch." Klaus se bránil tím, že za účinkování v reklamě nedostal zaplaceno.

Na další promo angažmá si současná hlava státu musela počkat až do loňského roku, kdy vystoupila ve spotu lákajícím na mistrovství světa žen v basketbalu. "Mistrovství světa v basketbalu žen bude po čtyřiceti třech letech u nás. Přijďte se podívat," zval Klaus po boku rychlobruslařky Martiny Sáblíkové, herce Ivana Trojana, topmodelky Karolíny Kurkové či kardiochirurga Jana Pirka.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!