Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Havířov hlučné stroje neomezí

Česko

HAVÍŘOV Majitelé sekaček, křovinořezů a dalších hlasitých strojů se v Havířově nemusejí bát trestu. Tamní zastupitelé odmítli přijmout protihlukovou vyhlášku, která měla omezit ve vybrané době práci s hlučnými stroji.

Zastupitelé včera o vyhlášce jednali, ale nepřijali žádné usnesení. Stejně jako to udělali už v březnu. Vznikem vyhlášky se zastupitelé opakovaně zabývali na návrh bývalé primátorky Milady Halíkové. Vyhlášku zastupitelům navrhla na základě zájmu některých lidí, kteří by určité omezení práce s hlučnými stroji uvítali.

Podle protihlukové vyhlášky by lidé například sekačky na trávu, křovinořezy, pily nebo brusky nesměli používat nejen v době nočního klidu, ale i o nedělích a státních svátcích od 6.00 do 8.00 a od 12.00 do 22.00. Výjimkou by byly pouze případy, kdy se odstraňují kalamitní stavy nebo havárie.

Mluvčí radnice Jana Pondělíčková doplnila, že občanské komise, které fungují v jednotlivých městských částech, doporučovaly problém řešit spíše výzvou nebo doporučením, nikoliv vyhláškou.

Blízká města přitom podobnou vyhlášku přijala. Už více než rok platí v Karviné, kde omezuje práci s hlučnými stroji především v zahradách. Před časem začala vyhláška v podobném znění platit i v Českém Těšíně. Tam musejí lidé zapomenout na nedělní broušení podlah, sekání trávy jinak než kosou či kácení stromů s pomocí techniky. „V blokovém řízení lze přestupek potrestat až tisíci korunami. Zpočátku však budeme vyhlášku mezi občany spíše prezentovat, než abychom pokutovali její porušování,“ sdělil po přijetí vyhlášky ředitel těšínské městské policie Petr Chroboczek. Zavedení protihlukové vyhlášky většina obyvatel Těšína podpořila i v anketě pořádané radnicí.

Ani lidé v Havířově se nadměrného hluku bát nemusejí – nadále platí hygienické limity, které by neměli obyvatelé ani firmy překračovat. Jejich kontrola je však často velice komplikovaná.

***

Vyhláška platí například v Karviné, kde omezuje práci s hlučnými stroji především v zahradách

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...