Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Havířově havaroval kolotoč, nejméně 17 zraněných, převážně dětí

Česko

  17:04aktualizováno  18:06
V centru Havířova při Slavnostech města havaroval vysoký řetízkový kolotoč, když sedačky narážely do budek pokladen. Zraněno bylo sedmnáct lidí, z nich převážně děti. Dva jsou v těžkém, ale stabilizovaném stavu. Podle policie byly s atrakcí problémy už v pátek. Primátor další program slavností zrušil.

Policie se o události na Havířovských slavnostech dozvěděla v 15:15, na ulici Astronautů u areálu sportovní haly Slavie havaroval řetízkový kolotoč. Dle Reného Černohorského, mluvčího policie, jsou převážně zraněné děti.

„Zasahujeme na místě, je tam pět posádek a přibližně dvanáct zraněných lidí. Rozsah poranění upřesníme později,“ řekl iDNES.cz krajský mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. Později doplnil, že zraněných lidí je nakonec čtrnáct, večer už jich ale bylo sedmnáct, někteří dorazili do nemocnice sami.

Na Havířovských slavnostech spadl řetízkový kolotoč, na místě zasahují všechny složky IZS. (3. září 2022)

Nehoda se podle havířovského primátora Josefa Bělici stala na řetízkovém kolotoči, který vyjíždí po stožáru do asi patnáctimetrové výšky a pak zase klesá.

„Jenže v šesti metrech má dojít k zastavení rotace, což se nestalo a byť se obsluha snažila kolotoč vypnout, tak už nízko nad zemí sedačky při rotaci začaly narážet do budky pokladny. S největší pravděpodobností došlo k softwarové chybě nebo k mechanické závadě, to nyní policie vyšetřuje,“ uvedl primátor.

Ředitel nemocnice v Havířově Norbert Schellong iDNES.cz upřesnil, že čtyři nejvážněji zranění skončili ve Fakultní nemocnice v Ostravě a devět bylo převezeno do nemocnice v Havířově. Nejtěžší zranění mají poranění například pánve.

Šest pacientů mělo podle Schellonga lehčí zranění a budou během dneška či zítřka propuštěni. Mezi zraněnými jsou tři dospělí a další jsou děti ve věku od 5 do 18 let.

Svědci popsali, co se dělo po nehodě. „Bylo tu strašně moc křiku, leželo tady několik dětí. Bylo to strašné, raději jsem utekla,“ popsala svědkyně.

Policie žádá o záběry

Na místě jsou policisté z Havířova i komisař z Karviné. „Bude se zjišťovat, jak k celému případu došlo, kdo je majitelem a provozovatelem, zda měl a má povolení k činnosti, kdo byl v době nešťastné události právě na místě a obsluhoval kolotoč, dále se bude prověřovat technický stav atrakce a celková instalace. Vše je nadále v prošetřování a v prověřování,“ řekl iDNES.cz mluvčí policie Černohorský.

Později policie doplnila, že podle dosavadního vyšetřování byl s atrakcí problém už v pátek. Policisté hledají svědky, převážně žádají o kamerové záznamy. Primátor Bělica také uvedl, že pokud někdo má náhodné záběry neštěstí, ať je poskytne policejním vyšetřovatelům.

Primátor rozhodl o konci slavností

Na místě byli i hasiči. „Pomáhali jsme především záchranářům při ošetřování zraněných. Nikoho jsme nemuseli vyprošťovat. Například zpod nějaké konstrukce,“ řekl jejich mluvčí Jakub Kozák.

Primátor Havířova rozhodl, že městské slavnosti dnes končí. „Neumím si představit, že bychom se bavili a předstírali, jako kdyby se nic nestalo,“ vysvětlil Bělica s tím že si za svým rozhodnutím stojí.

Multižánrová akce se v Havířově měla konat od pátku do soboty, během pátku vystupovaly známé kapely jako No Name, Visací zámek. V sobotu večer měly vystupovat Slza či Kabát a zpěvačka Lucie Bílá. Pro děti tam byla dětská zóna a další doprovodný program.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: , ,

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...