Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Havlová zve lidi na smuteční průvod, půjde se přes Karlův most

Česko

  12:45
PRAHA - Smuteční průvod za rakví bývalého prezidenta Václava Havla vyjde ve středu v 08:00 z centra Pražská křižovatka a směřovat bude do Loretánské ulice u Pražského hradu.

Smuteční vlajka na Pražském hradě foto:  František Vlček, Lidové noviny

Vdova po exprezidentovi Dagmar Havlová na průvod srdečně zve veřejnost.

Průvod povede ulicí Liliovou, Karlovou, přes Karlův most, Malostranské náměstí, ulicí Nerudovou, Úvozem a kolem Černínského paláce ulicí Loretánskou k Pražskému hradu.

V okolí Pražského hradu bude podle mluvčí policejního prezidia Veroniky Hodačové přístup veřejnosti umožněn, nicméně policie bude situaci podle potřeby korigovat.

Smuteční průvod na Pražský hrad

Zvětšit mapu trasy

"Samotné Hradčanské náměstí bude rozděleno do dvou oblastí, mezi kterými nebude možné přecházet," upozornila mluvčí. Policie proto účastníkům doporučuje, aby přišli buď ze strany zámeckých schodů, nebo od ulice Kanovnická u Brusnice.

"Pokud by se veřejnost připojila k samotnému průvodu, nebude možné od Lorety pokračovat přímo k Pražskému hradu. Tam bude nutné z bezpečnostních důvodů nasměrovat veřejnost na Hradčanské náměstí oklikou přes Kapucínskou a Kanovnickou ulici," dodala.

Součástí průvodu bude i vojenský ceremoniál, který začne v 10:00 hodin v areálu kasáren Hradní stráže v Loretánské ulici. Průvod s rakví půjde špalírem vojáků na Hrad, kde bude exprezidentova rakev vystavena ve Vladislavském sále.

Rakev bude na Hradčanech tažena koňmi na lafetě stejné houfnice jako ostatky prvního prezidenta samostatného Československa Tomáše Garrigua Masaryka.

V pátek loučení s prvním českým prezidentem vyvrcholí v Chrámu svatého Víta, kde bude zádušní mše.

Rakev potáhne šest vraníků

Lafetu s ostatky zesnulého státníka potáhne šest vraníků z Kladrub. Koně vedení hřebčína vybralo klidné, zvyklé jezdit ve spřežení.

"Vybrali jsme mimořádně klidné koně. Lafeta je historická záležitost, která dělá rámus. Koně jsou tedy klidní, zvyklí na ruch a zvyklí jezdit v šestispřeží," řekl ředitel hřebčína Jan Höck.

Vzhledem k tomu, že na lafetě se nedá sedět, koně budou ovládat tři uniformovaní jezdci, kteří pojedou vedle ní. Další tři zaměstnanci hřebčína půjdou vedle koní.

Život Václava Havla v přehledné infografice

Václav Havel

Koně do Prahy pojedou v kamionech, večer následuje nácvik převozu ostatků. Může trvat i několik hodin.

"Můžeme tam být i do půlnoci. Proto jsme se domluvili se závodištěm v Chuchli a koně budou ustájení tam, abychom se nemuseli vracet zpátky do Kladrub," řekl Höck.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....