Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Haye si v ringu „vytančil“ titul

Česko

Ruský obr Nikolaj Valujev přišel o titul v těžké váze, přestože nebyl horší než jeho britský vyzyvatel

NORIMBERK/PRAHA Boxerský svět má opět o čem diskutovat. V mistrovském duelu o pás šampiona organizace WBA v těžké váze zvítězil na body David Haye, přestože britský boxer rozhodně nepředvedl výkon, který sliboval před sobotním duelem. Nikolaj Valujev z Ruska naopak příjemně překvapil, na obhajobu titulu mu to ale nestačilo. „Lidé o mně pochybovali, ale já jsem vyhrál. Valujev proti mně vypadal jako amatér,“ pokračoval Haye v sebevědomých prohlášeních, která vypouštěl z úst už před duelem.

Pamatujete si ještě loňský předvánoční souboj Valujeva s veteránem Holyfieldem? Tehdy dostal obrovitý Rus krásný dárek od Ježíška v podobě přízně bodových rozhodčích. O jedenáct měsíců později pro změnu nepříjemně překvapili ringoví sudí jeho. A to zrovna v nejméně vhodný okamžik. Verdikt ringových nakonec zněl dvakrát 116:112 pro Hayeho a jednou 114:114, což by pomohlo Valujevovi, ale v Norimberku to nestačilo. Šampion musí vyzvat Kličkovy Při pohledu na průběh zápasu se to příliš odhadnout nedalo. Během dvanácti kol byl k vidění překvapivý obrázek. „Tanečník“ Haye s rukama dole vsadil na svoji pohyblivost, což se mu vyplácelo. Jindy flegmatickou „Bestii z Východu“ zase rozzlobila předzápasová vyjádření jeho soka a hnal se za tím, aby jej ztrestal.

V polovině zápasu k tomu nebyl daleko, po několika úderech přední rukou byl Haye v souboji s o 22 centimetrů vyšším a 50 kilogramů těžším soupeřem očividně otřesen. Valujev ovšem nebyl schopen dalšími kombinacemi soupeře dorazit. „To mu asi uškodilo. Od Valujeva tam nebylo příliš kombinací. Většinou jen samostatné údery,“ souhlasil Lukáš Konečný, česká boxerská jednička.

Přesto byla aktivita po většinu zápasu na straně rodáka z Petrohradu. Haye se příliš do útoku nehrnul, boxoval hodně pasivně.

K ofenzivě se rozhodl až v posledním kole. V jeho polovině zasáhl bradu Rusa, který po kontaktu s Hayem mírně zavrávoral.

„Asi hned v druhém kole jsem si zlomil pravačku. Praštil jsem Valujeva do hlavy, která připomínala betonovou zeď, zlomil jsem si ruku, ale je to jen malá cena, kterou jsem zaplatil za titul mistra světa,“ nelitoval Haye bolestivých úderů.

K překvapení části osazenstva haly se začal po zápase radovat britský vyzyvatel. Podle ringových sudí oprávněně. Kvůli jejich verdiktu uzmul Valujevovi titul šampiona WBA a možná mu ukončil kariéru. V šestatřiceti letech a bez pásu mistra světa jeho hodnota hodně poklesla. A co osud Hayeho, jenž si připsal dvaadvacátou výhru ve třiadvacátém zápase v profi ringu (a druhou v těžké váze)?

„Pokud se neutká s některým z Kličkových, bude za sraba. S kým? To je jedno, od obou dostane natlučeno, dnešní výkon by mně rozhodně nestačil,“ má jasno Konečný. Fanoušci nejprestižnější boxerské kategorie se tak již nyní mají důvod těšit na příští rok. Nastane nová éra v podání Hayeho, nebo naopak ukrajinští bratři definitivně sjednotí tituly v těžké váze?

Na to vše již brzo dostaneme odpověď.

***

Názory Jak viděli sobotní duel nejlepší čeští boxeři?

*Ondřej Pála „Předpokládal jsem, že zvednou ruku Valujevovi. Připadal mi aktivnější, měl větší chuť do zápasu, rozdal víc úderů. Na druhou stranu byl Haye asi přesnější. Britovo vítězství přináší trochu oživení těžké váhy. Čekám, že teď se Hayemu rozjedou ústa asi dvacetkrát tolik než před zápasem. Máme se na co těšit.“

*Lukáš Konečný „Čekal jsem od Hayeho mnohem víc. Když vezmu v potaz aktivitu Valujeva, čekal jsem spíš jeho vítězství.“

lidovky.cz VIDEO z posledního kola najdete na www.lidovky.cz/sport

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...