Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

HDP USA 3,5 % To se nečekalo, recese je pryč!

Česko

WASHINGTON Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí podle předběžných odhadů rostla tempem 3,5 procenta ročně.

To je lepší výsledek, než se čekalo, a zároveň zásadní změna proti druhému čtvrtletí, kdy ekonomika vykazovala pokles v rozsahu 0,7 procenta. Největší ekonomika světa se tak po více než roce technicky vymanila z nejhorší recese za posledních 70 let.

Během třetího čtvrtletí se podle údajů tamního ministerstva obchodu zotavily jak spotřebitelské výdaje, tak investice do nového bydlení, i když ani v jednom případě se situace ještě zcela nevrátila k normálu.

Spotřeba se vzchopila „Soukromá spotřeba se vzchopila ve srovnání se stagnací ve druhém čtvrtletí především díky šrotovnému a úlevám na dani za pořízení bydlení. Stimulace poptávky podle nás ale povede k přesunu poptávky, která následně bude chybět v budoucnu,“ uvedl analytik Saxo Bank David Karsbol.

Vývoj HDP ve čtvrtém čtvrtletí ale podle něj bude také pozitivní. Zároveň ale bude méně vládních stimulů. „Růst HDP tak budou muset podpořit soukromé investice a vládní spotřeba. Dojde k doplňování zásob,“ uvedl Karsbol. Pro čtvrté čtvrtletí očekává růst 2,9 procenta oproti předchozímu čtvrtletí.

Na nečekaně optimistická čísla o růstu HDP Spojených států zareagovala včera i newyorská burza na Wall Street.

Klíčový ukazatel Dow Jonesův index v první polovině newyorského obchodování postupně zvyšoval zisky a krátce před polednem stoupl o procento na 9858 bodů.

Pokračování na straně 16

Dokončení ze strany 13

Růst o 3,5 procenta je nejlepším výsledkem, jakého ekonomika Spojených států dosáhla od třetího čtvrtletí 2007.

Ekonomové v průměru předpokládali, že hrubý domácí produkt vzroste o 3,3 procenta. Americká ekonomika naposledy rostla ve druhém čtvrtletí loňského roku, od té doby se potýkala s poklesem a následně i s recesí.

Recese se zpravidla definuje jako alespoň dvě čtvrtletí po sobě, kdy klesá HDP. Oficiální začátek a konec recese ale v USA určuje Národní úřad pro výzkum ekonomiky (NBER).

Tomu většinou trvá několik měsíců, než tyto hranice přesně vymezí. Posuzuje se totiž celá řada faktorů a některé indikátory je třeba ještě zpětně testovat.

Oficiálně je zatím jasné, že ekonomika spadla do recese na konci roku 2007.

Nejhorší útlum od dob velké krize Od té doby prošla nejhorším útlumem od Velké hospodářské krize, která Spojené státy zasáhla ve 30. letech minulého století. Růst ve třetím čtvrtletí byl podle předběžných dat široce založen, takže konec recese by měl později potvrdit také oficiální verdikt úřadu NBER. Přestože ale ekonomika Spojených států oživuje, americký trh práce zůstává nadále slabý. Ekonomika totiž neroste dost rychle na to, aby vznikala nová pracovní místa.

Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti za minulý týden klesl o jeden tisíc na 530 tisíc. Analytici dotazovaní agenturou Thomson Reuters ale čekali pokles až na 521 tisíc podaných žádostí.

Firmy propouštějí, i když méně Čtyřtýdenní klouzavý průměr nových nezaměstnaných minulý týden klesl na 526 250 nových žádostí, což bylo nejníže od počátku ledna. Znamená to osmý následný týden poklesu tohoto ukazatele, který dává lepší obrázek trendu, protože smazává mezitýdenní kolísání. Údaj se pozvolna snižuje, protože americké firmy propouštějí méně zaměstnanců.

Celkový počet lidí pobírajících podporu v nezaměstnanosti výrazně klesl o 148 tisíc na 5,8 milionu. Pokles byl vyšší, než čekali analytici. Tento údaj však o týden zaostává za údajem o počtu nových nezaměstnaných v USA, napsala agentura AP.

Autor: