Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Heger míní chránit chudé. Připlácením

Česko

Reforma zdravotnictví by mohla už letos přinést příplatky na lepší péči. Opozice, která má většinu v Senátu, to ale chce zdržovat

PRAHA Definice toho, co má být hrazeno ze zdravotního pojištění a co si má hradit pacient sám, nebo kontrola vstupu nových technologií patří podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) mezi hlavní pilíře zdravotní reformy. Kromě toho se chce zaměřit i na určení správného postupu při poskytování péče nebo upravit pravomoci a povinnosti zdravotních pojišťoven.

Jako první z reformních zákonů má vstoupit v platnost novelizace zákona o veřejném zdravotním pojištění, u které se dokončuje připomínkové řízení a během ledna by měla putovat do vlády. „Předpokládám, že by mohla platit od července nebo v případě komplikací od září. Bude to první krok reformy, když jich bude několik, tak nervozita ze strany lékařů, že se nic neděje, doufám odpadne,“ uvedl Heger.

Zbrzdit reformy může Senát, kde má většinu opozice. „Pro nás jsou nepřijatelné snahy o zásadní redukci rozsahu péče hrazené z veřejného pojištění,“ řekl stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD).

S některými návrhy může mít nicméně Heger starosti i v koalici. Šéf sněmovního výboru pro zdravotnictví Boris Šťastný (ODS) si například včera postěžoval, že ministr reformy nekonzultuje. Věci veřejné zase chystají vlastní vizi. „Základní rysy reformy jsem předložil jednotlivým stranám, zdravotnímu výboru, parlamentu i vládě, reformu pokládám za projednanou a odstartovanou,“ reagoval Heger.

Další reformní zákony by měly platit od příštího roku. Například prostředky vybrané ze zdravotního pojištění by se pak měly mezi pojišťovny přerozdělovat nejen podle věku pojištěnců, ale také podle jejich nemocnosti, což by mohlo VZP přinést až čtrnáct miliard.

Už letos by se ale pacienti měli připravit na zvýšení poplatku za pobyt v nemocnici. Nyní je to 60 korun za den, nově by to měla být stokoruna. Místo poplatku za položku na receptu by se měl zavést třicetikorunový poplatek za celý recept.

Kromě toho se má letos zrušit i zákaz připlácení. Pacienti si budou moci připlatit za lepší materiál a postupně i za lepší péči. Úhradové standardy podle Hegera budou chránit chudší pacienty tím, že budou peníze na kvalitní standardní léčbu. A měly by také zajistit, aby ti, kdo chtějí lepší péči, si ji neopatřovali mechanismy šedé ekonomiky.

Jako první by si mohli pacienti hradit například lehké sádrové obvazy nebo lepší protézy kloubů. Po materiálech přijdou na řadu robotické operace. Podle ministra by pojišťovny měly proplácet jen odstranění prostaty z důvodu onkologického onemocnění. „Zároveň by se ale měl počet těchto zákroků zvýšit. Dnes se spousta pacientů, pro které by byla operace robotem vhodná, k ní nedostane,“ tvrdí Heger.

Přiznává, že je třeba zabránit tomu, aby nemocnice upřednostňovaly v čekacích listech pacienty, kteří si zákrok zaplatí, konkrétní plány ale zatím nenastínil. Nedořešená u nadstandardů zůstává i otázka zastropování ceny. Bez toho by se mohly stát doplácené zákroky a materiály pro řadu lidí nedostupnými.

***

Poznámku k tématu čtěte na straně 10

Základní body Hegerovy reformy

* Hlavními pilíři reformy je zrušení zákazu připlácení a stanovení standardů a nadstandardů, ochrana lékařů definováním správného postupu při poskytování péče, kontrola vstupu nových technologií a úprava pravomocí a povinností zdravotních pojišťoven.

* Letos se počítá se zvýšením hospitalizačního poplatku na sto korun. Platit by se mělo za recept, ne za položku. Ceny generických léků by se měly snížit asi o třetinu a mají se rychleji objevit na trhu. Maximální ceny léčiv by se měly snížit. Možné by mělo být sloučení pojišťoven.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!