Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hejtmanství hledá silnice, kde by vybíralo

Česko

BRNO Na seznamu silnic druhé a třetí třídy, na kterých by měla těžká auta začít platit, může být devět komunikací na jižní Moravě. Vybrali je zástupci hejtmanství. Na seznamu doporučení pro ministerstvo dopravy budou zejména silnice souběžné s dálnicemi, po nichž jezdí auta kvůli úspoře za poplatky z mýtných bran.

V Jihomoravském kraji by se na seznamu mohlo objevit 190 kilometrů komunikací, čtvrtina vedená uvnitř obcí. Seznam zahrnuje například silnici mezi Rajhradem a Břeclaví, Kývalkou a Brnem či Brnem a Vyškovem. Podle hejtmanova náměstka Václava Horáka jsou to právě silnice, které vedou souběžně s dálnicemi.

Seznam devíti navržených silnic by se mohl postupně rozrůst o dalších sedm. Podle hejtmanství jde zejména o takové komunikace, které spojují již zpoplatněné silnice, jsou s nimi paralelní, nabízejí služby ve formě benzinových čerpadel, odstavných parkovišť a podobně. Podle Horáka musí být z povinnosti platit mýto vyjmuty autobusy jedoucí v závazku veřejné služby.

Úvahy o zpoplatnění se týkají vozidel nad 3,5 tuny, která platí mýto, nikoli rozšíření dálničních známek na další úseky.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!