Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Hektické loučení: odřídil tři summity

Česko

Změna vlády ve stínu summitů – Fischer střídá Topolánka ve chvíli, kdy české předsednictví skomírá

TOPOLÁNKŮV ODCHOD

PRAHA Odstupující premiér měl napilno i o prodlouženém víkendu. Mirek Topolánek prožil intenzivní finále v roli šéfa Evropské unie. Čtvrtek a pátek se nesly ve znamení hned tří evropských schůzek v Praze. Všechny odřídil Topolánek. Ta v pořadí třetí skončila sotva dvě hodiny před jmenováním nové vlády – na počátku Topolánkova premiérského volna.

Čtvrteční dopoledne patřilo politikům, byznysmenům a odborářům. Hlavním tématem takzvaného „Job summitu“ byla otázka, jak udržet pracovní místa ve státech zasažených ekonomickou krizí. Topolánek, předseda komise José Barroso či šéf zaměstnavatelského svazu Philippe de Buck mluvili o potřebě ozdravit regulatorní prostředí a vyhnout se protekcionismu. Tím by se ekonomika přirozeně restartovala a podniky by neposílaly zaměstnance na úřady práce.

Žádná závazná či novátorská opatření ze summitu nevzešla – ostatně schůzka, kterou si přál hlavně Barroso, byla od počátku trochu „nechtěným dítětem“.

Hlavní pozornost se tak stočila ke slovní přestřelce mezi Topolánkem a rakouským socialistou Hannesem Swobodou. Toho pobouřilo expremiérovo doporučení směřující do řad nezaměstnaných.

„Já sice přijdu o místo, ale ne o práci, protože práci, když ji hledáte, tak ji i najdete. A to je i rada pro všechny ostatní,“ vzkázal Topolánek 8,5 milionu občanů unie, kteří mají podle odhadů letos a v příštím roce přijít o práci. Swobody se to dotklo a podle agentury APA vyzval Topolánka, aby se veřejně omluvil.

Z ekonomického tématu se odpoledne přešlo k ekonomicko-politickému: v Praze se oficiálně rozjelo takzvané Východní partnerství. Projekt unie a šestice zemí za východními hranicemi bloku má za cíl přitáhnout Arménii, Ázerbájdžán, Bělorusko, Gruzii, Moldavsko a Ukrajinu k Západu. Na obchodní dohody, politickou stabilizaci, postupné zrušení vízové povinnosti či studentské výměny unie pro příští čtyři roky vyčlenila 600 milionů. Stejně jako v případě pátečního summitu o nových energetických trasách do Evropy i v případě Východního partnerství unie obhajovala legitimitu posilování svých vztahů s Východem. Zároveň odmítla, že by šlo o projekty namířené proti Rusku, kterému ani jeden ze záměrů nevoní.

Topolánkovu poslední tiskovou konferenci v roli předsedy unie využili jedni i druzí k bilanci českého předsednictví. Barroso i zahraničněpolitický koordinátor Javier Solana nešetřili slovy chvály. Spolupráce s Topolánkem byla „perfektní“ (Barroso) a výkon „excelentní“ (Solana). Expremiér zase projevil spokojenost se svým týmem a veřejně mu poděkoval.

Rozloučení s médii proběhlo ve znamení Topolánkovy kritiky novinářů. Rozčílily ho otázky i mediální pojetí schůzek. Když byl ve čtvrtek potřetí vybídnut, aby vysvětlil nízkou účast lídrů na summitu Východního partnerství, rozzuřil se natolik, že začal předčítat seznam přítomných politiků. „Na summitu EU–Kanada jste se mě zase ptali na tuleně,“ hřměl Topolánek, „takže ani dnes jsem nečekal chytřejší otázku,“ reagoval na výzvu, aby zhodnotil své předsednictví.

„Sice přijdu o místo, ale ne o práci, protože když práci hledáte, tak ji i najdete. A to je i rada pro všechny ostatní.“

Autor: