Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie

Hemský zářil: tři asistence

NHL: Brankáře Floridy Tomáše Vokouna dělilo jedenáct sekund od dalšího čistého konta

NEW YORK Český útočník Aleš Hemský se v úterním utkání NHL zasloužil třemi asistencemi o vítězství hokejistů Edmontonu na ledě St. Louis a za předvedený výkon byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Jeho tým dokázal čtyřikrát vyrovnat skóre a nakonec o výhře 5:4 rozhodl v penaltovém rozstřelu.

V samostatných nájezdech v této sezoně slavili Oilers už osmý úspěch z devíti možností.

Důležitým mužem v dresu kanadského celku byl také Hemského spoluhráč z útoku Shawn Horcoff, který byl v penaltové loterii jediným úspěšným aktérem a v normální hrací době přidal branku a nahrávku. „Prokázali jsme velkou vůli po vítězství. Čtyřikrát jsme prohrávali, přesto jsme zvítězili. To je ohromné,“ radoval se Horcoff, lídr týmové produktivity.

Tomáš Vokoun v brance Floridy sahal po druhém vítězství bez inkasovaného gólu za sebou, ale pouhých 11 sekund před koncem zápasu s Calgary jej pokořil při hře bez brankáře Jarom Iginla. Šťastným vyrovnáním poslal kapitán hostujícího celku zápas do prodloužení a v penaltovém rozstřelu rozhodl o vítězství Flames Kristian Huselius. Vokoun v utkání zlikvidoval 34 střel a i přes nezdar v nájezdech se stal druhou hvězdou duelu.

Opět jsme byli tak blízko výhře, litoval Vokoun Jeho tým nicméně dostal v tomto ročníku už počtvrté gól v poslední minutě, který znamenal vyrovnání, nebo vítěznou branku. „Opět jsme byli tak blízko výhře...,“ litoval Vokoun. V poslední třetině musel řešit 17 střel soupeře a nestačil jen na tu poslední. „Gól byl podobný tomu našemu. Vedl k němu důraz před brankovým prostorem. Takto padá 85 procent branek v lize,“ dodal český brankář, kterého Iginla překonal poté, co obrana Panthers zblokovala střelu Alexe Tanguaye. „Určitě to byl šťastný odraz, ale makali jsme celý zápas a tohle byla odměna,“ zářil Iginla.

Gól Sýkory debakl neodvrátil Také další kanadsko-americký souboj mezi Montrealem a hostující Tampou Bay rozhodly až samostatné nájezdy, na něž došlo díky vyrovnávací trefě domácího útočníka Tomáše Plekance v 56. minutě. Ten, stejně jako spoluhráči Kosticyn a Koivu, neuspěl v rozstřelu, takže dodatečný bod za výhru 3:2 si připsali Lightnings.

Brankové hody zhlédli diváci ve Philadelphii, kde domácí tým deklasoval Pittsburgh 8:2. Penguins dokázali ještě v první třetině zareagovat na dvoubrankový náskok soupeře a po gólech Ryana Whitneyho a Petra Sýkory v přesilových hrách vyrovnali.

Jenže v dalším průběhu zápasu už stříleli branky pouze domácí Flyers. Na vítězství se nejvíce podílela útočná formace vedená Mikem Richardsem, přičemž jeho křídla Joffrey Lupul s R. J. Umbergerem zaznamenali hattrick. „Je to hezký pocit, trefa na 6:2 už ale mnoho neznamenala,“ řekl Lupul, který ke třem brankám přidal i tři asistence a vyrovnal letošní bodové maximum v soutěži, které před dvěma dny vytvořil Milan Hejduk. čtk Statistiky úterních zápasů: Philadelphia - Pittsburgh 8:2 (2., 4. a 45. Lupul, 29., 31. a 58. Umberger, 40. Knuble, 47. Coburn - 13. R. Whitney, 15. SÝKORA), Montreal - Tampa Bay 2:3 po sam. náj. (21. Kovaljov, 56. PLEKANEC - 22. Lecavalier (KUBA), 29. A. Roy, rozh. nájezd B. Richards), Florida - Calgary 1:2 po sam. náj. (37. O. Jokinen - 60. Iginla, rozh. nájezd Huselius), St. Louis - Edmonton 4:5 po sam. náj. (22. a 37. Weight, 7. Backes, 28. Boyes - 16. a rozh. náj. Horcoff (HEMSKÝ), 22. Penner (HEMSKÝ), 34. Souray (HEMSKÝ), 56. Pisani), San Jose - Minnesota 4:1 (29. a 34. Bernier, 3. Pavelski, 25. Grier - 51. Radivojevič).