28. října 2013 11:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Heroinové prázdniny po Česku. V létě narkomany lákají maková pole

Narkomani se v červnu stěhují k makovým polím. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Narkomani se v červnu stěhují k makovým polím. | foto: VICEReprofoto

PRAHA Svými reportážemi jsou známí po celém světě. Zachycují v nich problémy zemí i neobvyklé příběhy lidí. Dokumentaristický tým VICE zamířil i do Česka. Kupodivu je však nezajímala výroba proslulého piva, ale zaměřili se na přípravu drog - ze setého máku. Ačkoli úřady i policie přiznávají, že se s výrobou drog z nezralého máku opravdu setkávají, právní postižitelnost je prý malá.

Když měl Thomas Morton točit dokument na téma Heroinové prázdniny, zamířil neomylně do Prahy, která je v cizině známá tím, že se zde drogy dají sehnat poměrně bez problémů a levně. Zaujal jej však typicky český fenomén výroby heroinu, přípravy z mléka nezralého máku. Zatímco ostatní jezdí na prázdniny k moři, čeští narkomani tráví "dovolenou" u makových polí.

Dokumenty VICE

VICE je globální mediální společnost, která operuje ve 34 zemích světa, odkud přináší autentické reportáže z oblastí módy, hudby i politiky. Soustřeďuje se na problémy jednotlivých zemí i kontroverzní témata.

Po stopách "junkies", česky feťáků, se Thomas vydal kousek za Prahu, kde jej o přítomnosti tábora přesvědčily nařezané makovice nezralého máku a poházené injekční stříkačky. Narkomani se tu snaží vyrobit z makového mléka 50procentní heroin. Do obvazových gáz sbírají mléko z utržených makovic, na jednu dávku jich spotřebují asi sedmdesát.

Thomase však nejvíc šokoval samotný způsob přípravy, kdy v příšerných hygienických podmínkách připravují heroin na táborovém ohni, na němž vyvařují gázy napuštěné makovým mlékem a přidávají různé kyseliny, například ocet.

Látka, kterou si následně píchají do žil, vyvolává zvracení a po jejím požití se objevují hnisavé boláky. Thomas nechal látku odborně analyzovat v laboratoři. Heroin neobsahuje, ale kvůli vysokému procentu kodeinu a morfinu se "junkies" na maková pole každé léto vracejí.

Nejde o masovou záležitost

Stěhování narkomanů do polí za městy potvrzuje i Ivan Douda ze Střediska prevence a léčby drogových závislostí. "Video zviditelnilo to, s čím se ve své praxi setkávám už desítky let. Zhruba od června, kdy začnou být zelené makovice, nám ubývají klienti. Stěhují se do vyšších poloh, kde mák odkvétá rychleji," popisuje své zkušenosti Douda.

Důvod spatřuje především v české benevolentnosti k pěstování máku. "My jsme v pěstování velmi tolerantní. I když mák pro potravinářské účely má mnohem menší obsah morfinu než mák pěstovaný na lékařské účely, ze kterého se vyrábí opium, narkomani jej přesto využívají," míní Douda. Látku získanou ze setého máku podle jeho slov popisují narkomani jako hořkou a pálivou. "Protože ale nic nestojí, rychle si na ni zvyknou," dodává Douda.

ČTĚTE TAKÉ

Specifikovat sílu drogy je těžké, záleží na každém vzorku. "Pokud bychom měli makovinu srovnat s heroinem, neředěný heroin by byl silnější," říká Barbora Janíková z Kliniky adiktologie z Všeobecné fakultní nemocnice Karlovy univerzity. "Vzhledem ke způsobu přípravy drogy jsou časté abscesy, bakteriální záněty. Velké je i riziko předávkování jako u ostatních opiátů, kdy následkem tlumivého účinku přestane člověk dýchat," varuje Janíková.

Policie chování narkomanů řeší jako škody na majetku a přestupky

I když dokument popisuje kempy u makových polí v Česku jako běžnou věc, žádné hromadné sklízení nezralého máku na našem území neprobíhá. Podle studie Národního monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti mělo v minulém roce se surovým opiem získávaným sezónně na polích zkušenost 15 procent dotázaných narkomanů.

ČR jako maková velmoc

Česká republika patří mezi největší pěstitele máku. Pěstuje se zde však mák pro potravinářské účely, i ten však obsahuje malé množství morfinu. Zákon neupravuje způsob pěstování, nicméně je povoleno pěstovat pouze registrované odrůdy, bez ohledu na obsah morfinu (jak pro technické, tak pro farmaceutické účely). Odrůdy s obsahem morfinu nad 0,8 procent po roce 2016 již nebude možné na našem území pěstovat. 

"Není to nijak masově rozšířená záležitost, v naprosté většině se to netýká žádných nováčků nebo experimentátorů. Zpravidla se jedná o dlouhodobé uživatele opiátů (heroinu) či pervitinu, kteří se sezónně přesouvají na pole, často tam tráví několik dnů až týdnů," říká Vlastimil Nečas z Národního monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti.

Případy, kdy je droga vyráběna z makovic eviduje i policie. Známý je případ z Valečova na Havlíčkobrodsku, kde někdo poškodil nařezáním a ulámáním makovic zhruba třicet procent úrody na poli velkém přes 700 metrů čtverečních.

"Tyto případy se dějí v omezené míře, evidujeme je jako škody na majetku a řeší je místně příslušná oddělení policie. Co se týče samotné výroby, dle mých informací se doposud jednalo o přestupkové jednání, jelikož u sebe měli dotyční pouze menší než malé množství zakázané látky," uvedla Barbora Kudláčková z Národní protidrogové centrály Policie ČR.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.