Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Putin je jako Hitler, řekl na 80. výročí atentátu na Heydricha ministr

Česko

  9:49aktualizováno  16:51
Oslavy 80. výročí útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v pátek vyvrcholily v pražské Libni. Součástí akce, která připomíná historický čin československých výsadkářů Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka byla i rekonstrukce útoku. Zástupci české, slovenské a britské vlády u památníku operace Anthropoid ocenili hrdinství atentátníků, zmínili i válku na Ukrajině.

„Nikdy se nevzdáme, to byla poslední slova ukrývajících se parašutistů, po provedení atentátu,“ řekla ministryně obrany Jana Černochová. „Ten příběh ale jejich smrtí neskončil zcela. Následovaly stovky obětí, stovky mučení, koncentračních táborů, popraviště. To byla odveta za to, že si Čechoslováci dovolili uskutečnit atentát na Heydricha,“ dodala Černochová.

Ministryně obrany dále poděkovala Velké Británii za to, že Češi a Slováci mohli tuto akci uskutečnit, tím, že ji na území Británie měli čas naplánovat. Vyjádřila vděk také všem tehdejším hrdinným Čechoslovákům. „Opravdoví hrdinové našeho národa, ti jsou dnes tady, mezi námi, v našich vzpomínkách,“ zakončila svůj projev.

Hrdinství československých výsadkářů ocenili při pietním shromáždění i zástupci slovenské a britské vlády. Politici ho přirovnali k nynějšímu úsilí Ukrajiny vzdorovat ruské agresi. Poukázali na to, že stejně jako tehdy umírali civilisté v Lidicích a Ležácích, dnes podobně umírají tisíce Ukrajinců.

Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď a britská ministryně zahraničí Liz Trussová při příležitosti 80. výročí atentátu mluvili o současné válce na Ukrajině. „Putin je přesně tím, čím byl Adolf Hitler v 30. letech,“ prohlásil Naď.

„Před 80 lety provedli vojáci československé odbojové armády jednu z největších a nejodvážnějších operaci 2. světové války,“ řekla britská ministryně zahraničí Liz Trussová. Také odkázala na současného ruského prezidenta Vladimira Putina. „Musíme zajistit vše, co je v našich silách, aby Rusko na Ukrajině bylo poraženo,“ dodala. Všechny vyzvala, aby pracovali na společném míru.

Vzpomínkový akt i přehlídka vozidel

Centrum akce bylo dopoledne v Libni nedaleko křižovatky u Vychovatelny, kde se útok 27. května 1942 na Heydricha pod krycím názvem Operace Anthropoid odehrál. Celodenní oslavy připravila Praha 8 ve spolupráci s ministerstvem obrany, Vojenským historickým ústavem a hlavním městem. Na místo dorazilo několik stovek lidí, kteří mohou dění sledovat na dvou velkoplošných obrazovkách. V místě platila dopravní omezení.

Oslavy začaly v 9:30 přeletem historického stíhacího letounu Hawker Hurricane. V 10:35 zahájili účastníci rekonstrukci útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha a pietní shromáždění k 80. výročí atentátu za účasti Liz Trussové a Jaroslava Nadě. V 10:50 proběhl vzpomínkový akt u památníku Anthropoid, v 11:30 následovala přehlídka vojáků a civilistů v dobovém oblečení a spanilá jízda historických vozidel.

Odpoledne pak program pokračoval hudebními vystoupeními nebo přednáškami historiků v Thomayerových sadech u Velkého Löwitova mlýna. V plánu je i projekce filmu Atentát.

Slavnostní shromáždění v Národním muzeu

V historické budově Národního muzea se od 18:00 uskutečnilo slavnostní shromáždění, kterého se zúčastnili prezident Miloš Zeman, slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, ministryně obrany Jana Černochová nebo ministr kultury Martin Baxa.

Součástí akce byilo otevření výstavy Nikdy se nevzdáme!, kterou společně připravily Národní muzeum a Vojenský historický ústav. Představí osudy nejen atentátníků, ale i dalších osobností odboje a veřejného života. Název výstavy odkazuje na poslední slova výsadkářů obklíčených v kryptě pravoslavného kostela. „Jsme Češi! Nikdy se nevzdáme se, slyšíte? Nikdy!“

Čaputová už odpoledne během návštěvy Prahy uctila památku československých vojáků a obětí heydrichiády u pamětní desky v Resslově ulici, poté navštívila výstavu o atentátu v žižkovském parku Ohrada.

V pátek se uskutečnily i další akce, které útok na Heydricha i další události spojené s operací Anthropoid připomněly. V Rokycanech proběhl vzpomínkový akt u domu železničáře Václava Stehlíka, jehož rodina byla 28. května 1942 vyvražděna za ukrývání parašutistů skupiny Anthropoid.

Otevřeno bylo několik výstav v Plzni nebo v Praze a konala se vzpomínková a pietní setkání. Česká ambasáda v Londýně uspořádala promítání filmu Anthropoid.

Oslavy 60. výročí atentátu na archivních záběrech iDNES.cz:

Památník v Panenských Břežanech v sobotu představí atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha z května 1942 ve virtuální realitě. Návštěvníky do ní přenesou speciální brýle. Jde o pilotní projekt, který ukáže průběh atentátu z pozice nezávislého pozorovatele i z pozice jednotlivých aktérů, tedy Jana Kubiše, Jozefa Gabčíka či svědkyně Marie Navarové, doprovázejí jej i autentické zvuky, tedy výstřely, zvonění tramvaje či výkřiky. Zároveň bude v Panenských Břežanech otevřený i takzvaný Dolní zámek, který Heydrich obýval.

Český rozhlas Radiožurnál v pátek od 08:00 do 12:00 vysílal v přímém přenosu první ze série unikátních zpravodajských rekonstrukcí Operace Anthropoid. V živých vstupech rozhlasoví reportéři společně s historiky a pamětníky minutu po minutě monitorovali nejvýznamnější čin českého odboje za druhé světové války.

Další výstavy byly otevřeny již v pátek v Praze na Žižkově nebo na Vinohradech. Vzpomínkové akce jsou v plánu i v dalších týdnech a měsících, piety se uskuteční třeba v Lidicích nebo Ležácích.

Výročí atentátu si Česká republika letos poprvé připomíná jako oficiální významný den označený jako Den národního vzdoru. Nacisté tehdy reagovali na atentát terorem, vlnou poprav a represí vůči civilnímu obyvatelstvu. Symbolem odplaty okupační moci se staly vypálené obce Lidice a Ležáky.

Kubiš s Gabčíkem a dalšími pěti parašutisty vyslanými z Británie zemřeli 18. června 1942 po boji v kostele svatého Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici. Atentát na Heydricha je považován za největší čin evropského domácího odboje během druhé světové války. Přispěl k poválečnému obnovení Československa.

Autoři: ,