Středa 8. května 2024, Den vítězství

Hirvonen vyhrál Tureckou rallye a vede šampionát

ANTALYA Dvojnásobným triumfem továrního týmu Ford skončila Turecká rallye. Vítězem osmého podniku MS v automobilových soutěžích se stal Fin Mikko Hirvonen, který porazil o 7,9 sekundy krajana Jariho-Mattiho Latvalu a vrátil se do čela seriálu. Vystřídal v něm úřadujícího čtyřnásobného mistra světa Francouze Sébastiena Loeba, který s citroenem dokončil soutěž jako třetí se ztrátou 25,7 sekundy.

Loebovi nebylo nic platné, že v Turecku vyhrál celkem pět rychlostních zkoušek, zatímco Hirvonen jen tři. Francouz letos vyhrál už pět rallye. Hirvonen zvítězil podruhé v sezoně, přesto vede se ziskem 59 bodů, Loeb má 56 bodů.

Hirvonen vstupoval do závěrečného dne s náskokem 16 sekund na Latvalu, který z manka dokázal ukrojit, ale ztrátu nesmazal. „Fantazie, ale bylo to těsné. Přední pneumatiky mám úplně sjeté, poslední kilometry jsem jel s děravou gumou a nebyl si jistý, zda to bude stačit,“ prohlásil po šestém vítězství v kariéře Hirvonen, kterého se Latvala pokusil sesadit z prvního místa v závěrečném měřeném úseku, na 31 kilometrech však najel pouze necelých pět sekund.

Poražený šampion Loeb si nezoufal. „Nemůžeme pokaždé vyhrávat. Je lepší skončit třetí než nedojet vůbec,“ pravil.

Čech Martin Prokop s produkčním mitsubishi v soutěži skončil poté, co ve druhé etapě přijel pozdě do časové kontroly a neodstartoval do čtrnácté rychlostní zkoušky.

Výsledky: 1. Hirvonen, Lehtinen (Fin./Ford Focus) 4:42:07,1, 2. Latvala, Anttila (Fin./Ford Focus) -7,9, 3. Loeb, Elena (Fr., Monako/Citroen C4) -25,7, 4. Sordo, Martí (Šp./Citroen C4) -2:25,6.

MS po 8 z 15 závodů: 1. Hirvonen 59, 2. Loeb 56, 3. Latvala 34, 4. Atkinson (Austr./Subaru Impreza) 31.

Pořadí týmů: 1. BP-Ford 99, 2. Citroen 90, 3. Subaru 53, 4. Stobart-Ford 43, 5. Munchi'sFord 16, 6. Suzuki 10.