Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Historici cupují zákon o odboji

Česko

PRAHA Historici protestují proti návrhu zákona o třetím, protikomunistickém odboji, který navrhl Senát a schválila ho i vláda. Návrh označují za „krajně nedomyšlený“. Vadí jim, že zásluhy odbojářů by podle nejednoznačných kritérií měli vážit úředníci. Kritizují i fakt, že zákon upřednostňuje ozbrojený odpor před disentem a ocenění uznaných odbojářů má být spíše symbolické.

Kritické stanovisko dosud podepsalo 43 osob. Mezi signatáři je třeba šéf Ústavu pro soudobé dějiny Oldřich Tůma, děkan Filozofické fakulty UK Michal Stehlík či historikové Jiří Suk, Vít Vlnas a Vilém Prečan. Signatáři tvrdí, že je návrh sociálně necitlivý „vůči osobnostem, které můžeme právem považovat za hrdiny naší nedávné minulosti.“ Řada z nich prý žije kvůli protirežimní činnosti ve velmi skromných poměrech, ale návrh „s výjimkou úzké skupiny, které se má dostat velmi skromných výhod válečných veteránů, s vylepšením jejich sociální situace nepočítá.“

Historici nesouhlasí s byrokratickým rozdělováním odpůrců komunismu na „odbojáře“ a „pouhé účastníky odporu“, kdy odbojářem, který získá status válečného veterána, se stává teprve ten, který má za sebou minimálně rok protikomunistické činnosti. „Považujeme za absurdní a nespravedlivé, má-li být kupříkladu dvanáctiměsíční protikomunistická činnost bez následné kriminalizace nadřazena činnosti trvající pouhých deset měsíců, po nichž pro dotyčnou osobu následovalo dva a půl roku věznění,“ stojí ve stanovisku.

Řada skutečností navíc půjde po letech jen těžko ověřit. Hrozí prý, že o statusu účastníka odboje bude rozhodovat „libovůle zmocněných úředníků“.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!