20. dubna 2017 11:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Historici zkoumají, komu patří krev z krypty výsadkářů. Už vyloučili Valčíka

Jozef Gabčík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jozef Gabčík | foto: Foto sbírka VHÚ.

PRAHA Historici sbírají vzorky DNA příbuzných výsadkářů z operace Anthropoid, kteří před 75 lety vzdorovali nacistům v kostele v pražské Resslově ulici. Podle serveru Info.cz je chtějí porovnat s krví nalezenou uvnitř krypty, kde parašutisté zemřeli. Vyloučili už, že by se jednalo o Josefa Valčíka.

Po útoku na zastupujícího říšského kancléře Reinharda Heydricha 27. května 1942 se parašutisté několik dní skrývali. Jako poslední úkryt před plánovaným odjezdem z Prahy jim posloužil 18. června pravoslavný kostel svatého Karla Boromejského, nyní Cyrila a Metoděje, v pražské Resslově ulici. Gestapo se ovšem o jejich plánu zavčasu dozvědělo, a okolí kostela uzavřelo.

Sedm parašutistů se muselo bránit obrovské přesile. Jan Kubiš, Josef Bublík a Adolf Opálka neúspěšně vzdorovali na kruchtě kostela, čtveřice mužů Josef Gabčík, Josef Valčík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc se bránila v kryptě, kde se nakonec zastřelili.

Heydrichův Mercedes-Benz W142 zničený výbuchem
Těžký bombardér Handley Page Halifax B.III

Dosud ovšem není jisté, kde přesně parašutisté zemřeli a jak vypadaly jejich poslední minuty života. Fotograf totiž na místo dorazil až po odstranění těl. Krev, která se v prostorech, do nichž se ukládaly rakve, našla, by ovšem mohla prozradit mnohem více. Historici už nyní zkoumají, komu z výsadkářů mohla patřit.

„Víme o místě, kde jeden z parašutistů zemřel. V jedné tumbě jsou dodnes vidět krevní skvrny. Bylo stoprocentně potvrzeno, že ta krev je mužská a nyní probíhá sběr dat DNA příbuzných parašutistů a snad tento rok už budeme vědět, kdo přesně tam zemřel,“ řekl pro Info.cz historik Marek Melša s tím, že prvního výsadkáře již můžou vyloučit. „Nebyl to Josef Valčík,“ doplnil.

rsaRobert Sattler

Najdete na Lidovky.cz