Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Historik Blažek: Jako první se nám za sovětskou okupaci Československa z roku 1968 omluvili Poláci

17. srpna 1968, sovětské vedení v Moskvě definitivně rozhodlo o vstupu vojsk pěti států Varšavské smlouvy na území tehdejšího Československa, aby potlačila pokus liberálního křídla KSČ o reformu. | foto: Profimedia.cz

Premium Rozhovor
Současný ruský režim používá při popisu sovětské éry řadu sovětských narativů, říká historik Petr Blažek. Pražské jaro a srpnovou okupaci 1968 pokládá za vůbec nejprobádanější událost československých dějin druhé poloviny 20. století.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Lidovky.cz: Jsou srpnové události roku 1968 dnes již popsány dostatečně?
Srpnová okupace Československa vzbudila obrovský zájem po celém světě, a to se odrazilo i na zájmu historiků, politologů, ale třeba i spisovatelů. Již před rokem 1989 vycházely knihy v zahraničí včetně exilových autorů. Věnovala se tomuto tématu také exilové opozice jiných národů, například polská. Velmi je to zajímalo, protože to polská společnost vnímala ze značné části jako trauma.

Ve sféře vlivu Moskvy. S pádem komunismus Brežněvova doktrína, teď se ale vrací

Po roce 1989 nastala exploze zájmu o toto téma. Byla zřízena vládní komise, které zkoumala souvislosti a okolnosti československé krize v letech 1967–1970, jak toto období nazvala. Ústav pro soudobé dějiny AV ČR připravil poté rozsáhlou edici dokumentů s mnoha svazky. Vyšly nejrůznější monografie, mimo jiné také polské a ruské, také od západních historiků.

Historik Petr Blažek.

Již v devadesátých letech se podařilo získat řadu velmi důležitých dokumentů ze států, odkud invazní jednotky přišly. Nejvíce z Polska a Německa, ale také z Maďarska, Bulharska a dokonce Ruska. Jeden svazek dokumentů ze zmíněné edice je věnována také pohledu ze sovětské strany. Existují publikace věnující se americkému postoji, politice západních států, kulturnímu vývoji či srovnání společností v Československu s jinými státy. Velmi dobře zpracované jsou rovněž vojenské dějiny.

Pražské jaro, srpnová okupace i počátek normalizace byly tedy zpracovány z různých perspektiv a několika generacemi historiků. Jde patrně o nejvíce probádané téma v československých dějinách druhé poloviny 20. století. Kdo má zájem, najde obrovské množství informací.

Rekonstrukce okupace: unikátní dokument o srpnové invazi 1968 zdarma

Lidovky.cz: A existují tedy ještě dnes nějaká bílá místa a jsou mezi historiky spory o interpretaci roku 1968?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!