Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hit zimy: návraty z ciziny

Česko

Začíná ligové jaro - V nejvyšší soutěži se opět objeví fotbalové tváře známé z minulosti

Jejich jména si fanoušci ještě pamatují. Řeč je o fotbalistech, kteří vyrazili na zkušenou za hranice a v zimě se vrátili do české ligy. Někteří se v cizině chytili, ale poté se jim přestalo dařit, další čekali na šanci marně. Doma se nyní pokusí ukázat, že svým zahraničním zaměstnavatelům mají ještě co nabídnout.

PRAHA Ani Poborský, Řepka či Galásek. Žádný bombastický comeback skutečné hvězdy do české ligy se během období zimního klidu nekonal. Přesto se do známých míst vrátila řada fotbalistů, kteří před odchodem zanechali na domácích trávnících slibnou stopu.

Od prvního jarního kola, které je na programu už tento víkend, se ukáže, jestli na sebe dokážou upoutat část pozornosti, která na podzim patřila nejlepšímu střelci Necidovi nebo některé z dalších výrazných tváří (Rajnoch, Tavares, Krajčík), které zamířily opačným směrem. Mohou to Pekhart či Fořt ve Slavii či Hubník ve Spartě dokázat?

Každého zpátky domů táhnou trochu jiné důvody. Přesto mají jednu věc společnou. „Hlavně chtějí zase pravidelně hrát,“ souhlasí hráčský agent Pavel Zíka, do jehož stáje patří Hable či posila Žižkova Michal Pospíšil.

Až na urostlého útočníka Zbyňka Pospěcha, jehož přestup si Brno vyjednalo v předstihu, přichází všichni „navrátilci“ pouze na hostování. To znamená, že cestu zpátky do zahraničí mají v předstihu zaručenou. Psychicky je Fořt silnější Právě příchod do prostředí, kde se dokázali prosadit zatím nejvíc, by měl jejich schopnosti znovu nabudit. „U Honzy Hableho byla na stole varianta odchodu do třetí italské ligy, belgické druhé ligy, nebo Ostrava. Zvolili jsme Baník,“ vyjmenoval Zíka možnosti, z nichž si mohl dvacetiletý defenzivní záložník vybírat.

Trénování, vysedávání na lavičce, případně udržování formy v rezervě - ubíjející dril nemusí mít na sebevědomí hráčů vliv. Zvládnou vymazat nepříjemné vzpomínky rychle z hlavy? „Měl jsem možnost připravovat se s výbornými fotbalisty, reprezentanty mnoha zemí. Člověk se tam pere o každou minutu na tréninku. Psychicky mě teď asi nic nerozhodí,“ popsal Fořt, čím mu angažmá v Toulouse prospělo. Po žádném útlumu u něj nejsou ani památky, což dokládá pět gólů v přípravných zápasech. I v nedělní ligové generálce Slavie se objevil v základní sestavě.

Hable a Pekhart mají menší nevýhodu - před odchodem do zahraničí se nepropracovali k jedinému startu v nejvyšší soutěži. Nepovedlo se jim to ani ve Fiorentině, respektive Tottenhamu. „Jediné, co mi chybělo, byla konfrontace se zkušenějšími hráči. A s tím se chci setkávat v Baníku,“ vítá ostatně Hable důležitý posun.

Podruhé odpadne aklimatizace Záruku místa v základní sestavě jen na základě zkušenosti ze zahraničí nezíská podle Jiřího Kotrby automaticky nikdo. „Atmosféra tu není ideální, stadiony nejsou plné, což úroveň české ligy zkresluje. Některé zápasy ale mají vynikající úroveň,“ varuje bývalý trenér jednadvacítky.

Pokud se během hostování dostanou do někdejší pohody, mohou začít psát novou kapitolu. Z Česka se vrátí stejně jako poprvé kvalitně rozehraní, napodruhé jim odpadnou starosti s aklimatizací či jazyková bariéra. „Třeba o Romanu Hubníkovi nepochybuju, že se chytí,“ favorizuje Kotrba stopera, kterého v Olomouci uvedl do ligy.

***

Seznam navrátilců

TOMÁŠ PEKHART

(Slavia - Tottenham - Slavia)

PAVEL FOŘT

(Slavia - Toulouse - FC Brusel -

Toulouse - Slavia)

JAN HABLE

(Hradec Králové - Fiorentina -

Ostrava)

ROMAN HUBNÍK

(Olomouc - FK Moskva -

Sparta)

ZBYNĚK POSPĚCH

(Liberec - Odd Grenland -

Artmedia Bratislava - Brno)

MICHAL POSPÍŠIL

(Liberec - Heart of Midlothian -

St. Truiden - Žižkov)

Autor:

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...