Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Hitlerova tajná alba

Česko

V USA byly vystaveny katalogy s uměleckými předměty, které nacisté chtěli ukrást

WASHINGTON/PRAHA Americký voják, který byl nasazen v místě Hitlerova úkrytu v bavorských horách, na konci druhé světové války hledal věc, kterou by si odvezl domů jako památku z války. Jeho nález byl ve čtvrtek odhalen ve Washingtonu: dvě alba fotografií svázaná v kůži, která mohou přinést nová vodítka k pokladům, jež nacisté během války odcizili.

Alba obsahují obrázky uměleckých děl, která byla ukradena pařížským obchodníkům po invazi do Francie v roce 1940. Fotky byly poslány Hitlerovi a Hermannu Göringovi, aby z nich udělali výběr pro svoje soukromé sbírky. „Ve volném čase jimi listovali jako v katalozích s nabídkou zboží, které chodí poštou,“ řekl deníku The Guardian Robert Edsel, jeden z těch, kdo pomohli knihy zachránit a darovat je archivářům.

Vedoucí Národního archivu, historik Allen Weinstein, dárek s nadšením uvítal a označil jej jako jeden z nejvýznamnějších nálezů týkajících se Hitlerových krádeží uměleckých děl a dalších kulturních artefaktů, které byly od Norimberského procesu objeveny. „Podobné dokumenty jako tyto vysokou měrou pomáhají vyřešit záhady okolo kradených předmětů a hlavně pomáhají poklady vracet jejich původním majitelům,“ dodal Weinstein.

Vedení archivu ve čtvrtek unikátní nález představilo. Úředník bílými rukavičkami opatrně obracel listy pomocí perořízku, aby ukázal černobílé záběry ukradených obrazů.

Edsel odešel z práce v oblasti ropného průmyslu, aby zasvětil zbytek života právě pátrání po ztracených uměleckých dílech. Nový nález komentoval slovy, že většina obrazů v objevených albech, včetně děl Bouchera a Roberta, byla nalezena bezprostředně po konci války. Teď se musí ještě zjistit, kolik děl z těchto dvou alb stále chybí. Alba v batohu Hitler měl v plánu založit největší světovou výstavu s názvem Führer Museum v rakouském Linci, kde za mlada žil a který i později považoval za svůj „domov“.

Nacisté konfiskovali díla z židovských uměleckých sbírek, od francouzských obchodníků, například od Rothschildů, George Wildensteina nebo Alfonse Kanna, a posílali je vlaky z Paříže do Německa. Předpokládá se, že německé jednotky odpovědné za pátrání po vytipovaných uměleckých předmětech daly dohromady 85 alb uměleckých děl z celé Evropy. Do čtvrtečního nálezu se věřilo, že pouze 35 z nich přežilo válku.

Edsel uvedl, že voják, který alba na konci války nalezl, byl nasazen v okolí Berchtesgadenu, kde měl Hitler svoje útočiště známé jako Orlí hnízdo. V květnu 1945 je „zabalil do batohu jako památku z války a pak je uložil doma v podkroví“. Po jeho smrti si jeho rodina ani neuvědomila vysokou hodnotu nálezu. Zpráva o albech se však donesla k Edselově organizaci, jež vyhlásila, že vyznamená ty, kteří pomohou při hledání pokladů ztracených během války. Edsel doufá, že nález inspiruje další osoby, které o podobných albech vědí.

***

Němí svědci uměleckých krádeží v nacisty porobené Evropě Americký Národní archiv ve Washingtonu získal dvě fotoalba, patřící Adolfu Hitlerov. Jde o jeden z nejvýznamnějších nálezů dokumentující nacistické krádeží uměleckých děl a dalších kulturních artefaktů, které byly objeveny od Norimberského procesu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!