Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Hitlerovi otroci

Česko

Třináct a půl milionu lidí, mužů a žen, z dvaceti sedmi evropských zemí bylo během druhé světové války nasazeno na nucené práce v říši nebo jí obsazených územích. Víc než čtyři a půl milionu z nich tvořili váleční zajatci, Rusové, Poláci, Francouzi a Italové, téměř dva miliony vězni koncentračních táborů, především Židé a Romové, pro něž práce za otrockých životních i pracovních podmínek znamenala jen jiný způsob jejich likvidace.

Osm a půl milionu nuceně nasazených byli civilisté, „odvelení“ do říše místními pracovními úřady vystavenými povolávacími rozkazy, v Rusku a Polsku ale také často jen sehnanými dohromady a „dodanými“ do pracovních táborů v říši. Jejich pracovní a životní podmínky i míra svobody pohybu, která jim byla povolena, se lišily podle rasové příslušnosti. Rusové a Poláci stáli na rasovém žebříčku nejníže, hned po Židech a Romech, Češi přibližně uprostřed, následováni Italy a Francouzi, Holanďané jako Germáni nejvýš.

Osudům - českým termínem -„totálně nasazených“ byly dosud věnovány pouze dílčí studie podle jejich národní příslušnosti. Kniha Hitlers Sklaven, kterou péčí autorské trojice Alexander von Plato, Almut Leh a Christoph Thonfeld nedávno vydalo vídeňské nakladatelství Böhlau, je první publikací, která téma nucené a otrocké práce pojednává komplexně, jak v jeho internacionálních souvislostech, tak ve spojení s holokaustem a prací v koncentračních táborech.

Jednotlivými studiemi jsou tu zastoupeny všechny evropské země, které byly násilným pracovním nasazením svých občanů postiženy, a to v časové posloupnosti, jak si je dobyvatelské tažení nacistického Německa podmaňovalo. Teprve tento celkový internacionální záběr kompendia umožňuje udělat si plnou představu o obrovském rozsahu nucené práce ve třetí říši. A bohužel i o potížích, které nuceně nasazené čekaly po jejich návratu domů na konci války.

Prakticky ve všech zemích, například i ve Francii, zvlášť ovšem v Sovětském svazu, museli navrátilci čelit obvinění z kolaborace a zrady, ženy z prostituce. Asi čtyři sta tisíc totálně nasazených Čechů tu svým vcelku neproblematickým návratem do vlasti tvoří jednu z mála výjimek. Za připomenutí stojí i relativně brzká reflexe jejich osudů jak fotografickou publikací Zdeňka Tmeje Abeceda duševního prázdna, tak monografií Františka Mainuše Totální nasazení z roku 1970, tak v kdysi slavném, lehce schematickém románu Karla Ptáčníka Ročník jedenadvacet z roku 1954. (Tyto práce v obsáhlé bibliografii knihy bohužel chybí.)

Také na odškodnění museli bývalí nuceně nasazení čekat ostudně dlouho. Po 55 let od konce války se jej dočkalo už jen něco víc než jeden a půl milionu osob. Z fondu odškodnění, na němž se podílela Německá spolková republika a po dlouhých tahanicích i němečtí podnikatelé, byl financován také orálněhistorický projekt dokumentace biografií celkem šesti set bývalých nuceně nasazených z celé Evropy, který se stal základem knihy. A jejich archivované životní osudy nadto svého druhu památníkem, který není vytesán z kamene, ale vypráví a uchovává historickou paměť živou pro další generace.

***

ČESKY NEVYŠLO

Hitlers Sklaven

Alexander

von Plato,

Almut Leh,

Christopph

Thonfeld

(Eds.)

Böhlau Verlag,

Wien-Köln,

Weimar 2008.

498 stran.

Knihy vybíráme ve spolupráci s pražskými knihkupectvími Academia a Fišer

Autor: