Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Hladina klesne, začnou opravy

Česko

Boj se sinicemi - Akce začíná, rybáři musejí odlovit ryby

BRNO Brněnskou přehradu nebude nutné kvůli boji se sinicemi zcela vypustit. I tak ale bude muset její hladina klesnout přibližně o devět metrů a plocha vodní hladiny se na rok zmenší přibližně na třetinu.

Definitivně to potvrdily výsledky studie, která má navrhnout další postup při čištění přehrady. „Výslednou podobu materiál dostane do dvou týdnů. Na jeho základě vzniknou projekty pro rok 2009,“ uvedl včera náměstek jihomoravského hejtmana Václav Horák.

I když hladina klesne až příští rok, již nyní znamená rozhodnutí konkrétní kroky. Rybáři musí například snížit počet ryb v nádrži, takže jim výjimky umožní, aby si letos odnesli i některé kusy, které by jinak museli pouštět. Krajský úřad a magistrát by společně měly koupit i speciální elektrocentrálu, která umožní ryby chytat pomocí elektrického šoku.

Na celou sezonu se zastaví také vodní elektrárna Rozhodnutí o tom, že přehrada bude upuštěná, má dopad i na další místa. Například společnost ČEZ bude na toto období plánovat rekonstrukci přehradní elektrárny, dopravní podnik rozsáhlou obnovu lodní flotily spojenou podle všeho i se stavbou nové lodi. S tím, že by někteří z podnikatelů včetně provozovatelů rekreačních zařízení na březích měli dostat odškodnění, však zatím úřady nepočítají.

I tak ale všechna opatření vyjdou na minimálně čtvrt miliardy korun, z nichž část by mohla pokrýt dotace Evropské unie. O tu však bude možné žádat až letos na podzim. Představitelé krajského úřadu potvrdili, že postup koordinují s ministerstvem životního prostředí a Státním fondem životního prostředí, který bude o evropských penězích spolurozhodovat. Revitalizace brněnské nádrže vzniká jako pilotní projekt, který by pak mohl sloužit i pro další podobně postižené nádrže.

Odborníci pro přehradu naplánovali v roce 2009 upuštění o devět metrů, tedy téměř na dvojnásobek tradičního snížení hladiny na konci zimy. Víc odborníci nedoporučili proto, že by se mohly pohnout nánosy bahna, ale navíc by čištění nebylo efektivní.

Rozlehlé obnažené břehy budou letadla znovu vápnit. Vápenný hydrát by měly zmineralizovat živiny pro sinice. S těžbou bahna ve velkém projekt nepočítá, odstraňovat ho Povodí Moravy bude jen na několika místech, kde například komplikuje lodní dopravu.

Přehrada dostane na roky mikrobublinkovou lázeň Souběžně s vápněním ale přijde řada i na plochu, která zůstane pod hladinou. Do ní vědci naplánovali umístit několik takzvaných aeračních věží, s jejichž pomocí budou do potrubí pod vodou vhánět vzduch. Mikrobublinky vycházející miniaturními otvory budou vodu provzdušňovat, a tím také znepříjemňovat sinicím růst a rozmnožování. I když technologie na přehradě zůstanou i pro další roky, rekreanti si jich „neužijí“ - bublinky jsou tak malé, že rozhodně nebudou připomínat perličkovou lázeň.

Ještě letos, než se hladina přehrady naposledy před upuštěním vrátí výš, ji čeká další vápnění. Vědci pod vedením odborníka na sinice Blahoslava Maršálka zkoumají, jak se první listopadové vápnění podepsalo na stavu živin v místech, kde byl břeh povápněn, a tam, kde ho z vědeckých důvodů před působením látky ochránili. Na základě analýz je teoreticky možné pro zásah na přelomu února a března hmotnost vápenného hydrátu až zdesateronásobit.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!