Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Hladina přehrady rychle klesá

Česko

Boj se sinicemi - ČEZ ho využije, vymění turbínu

BRNO Každý den zhruba o dvacet až třicet centimetrů klesá hladina Brněnské přehrady. Upuštění začalo v sobotu a potrvá do té doby, než hladina dosáhne čtyř a půl metru pod normálním stavem. Pak přijde ke slovu znovu vápnění břehů a další části boje proti sinicím.

Vodohospodáři doufají, že na potřebnou úroveň klesne voda už příští týden. „Odhadujeme, že by se tak mělo stát asi pátého nebo šestého listopadu. Prodloužit termín by mohl pouze enormní výskyt škeblí, pro něž by se musel zajistit záchranný transfer,“ uvedl Antonín Tůma ze společnosti Povodí Moravy. Při upouštění ale vodohospodáři musejí vzít v úvahu i stav přítoku stejně jako stabilitu břehů, protože příliš rychlé upouštění by mohlo způsobit sesuv bahna. Vodu upouštějí po dohodě se společností ČEZ přes přehradní elektrárnu.

Pro tu je upouštění posledním velkým výkonem před chystanou celkovou rekonstrukcí, největší od napuštění přehrady. Snížení hladiny v příštím roce totiž ČEZ využije ke kompletní výměně technologie. „Výměna bude podle projektu čekat i turbínu, místo čtyřlopatkové by v elektrárně měla fungovat pětilopatková,“ sdělil LN vedoucí elektrárny Radomír Roháček.

Hladina přehrady by příští rok měla klesnout na historické minimum, měla by být téměř deset metrů pod normál. Plocha vodní hladiny by tak zabírala jen třetinu plochy, kterou mívá jindy. K tomu však zbývá splnit dvě podmínky: Tou první je získat dotaci od Evropské unie, o jejímž rozdělení padne verdikt až příští rok na jaře. Druhou pak schválit nový manipulační řád přehrady, protože ten starý s takovým snížením hladiny nepočítá a nepřipouští je. „To by mohlo být tak za tři čtyři týdny, když to dobře půjde. Pak se bude upouštět zhruba na těch deset metrů,“ připomněl náměstek primátora Martin Ander.

Povodí Moravy už kromě vápnění břehů přehrady připravuje také podmínky pro vybudování provzdušňovacích věží. Ty by měly stát na několika místech přehrady a s jejich pomocí by se pod hladinu měl pomocí potrubí s mikrootvory dostávat vzduch, který také omezuje růst sinic.

Plány na zbavení Brněnské přehrady sinic a toxinů, které vylučují, souvisí i s budováním čistíren odpadních vod v povodí. Nepočítají však s odtěžením a likvidací nánosů bahna ze dna nádrže, kde jsou živiny pro sinice na desítky let. To by stálo několik miliard korun.

Upouštění závisí i na množství škeblí

Hladina přehrady může klesnout, ale její snižování nesmí ublížit škeblím. A těch není v nádrži málo. Vloni jich hrázní na podobně obnažených březích sbírali až dva tisíce denně, celkem asi patnáct tisíc. S dalšími stovkami pak pomohli ochotní rybáři. Kdyby škeble říční zůstaly na suchu a ještě je pokryl vápenný hydrát sypaný z letadel, nepřežily by. Po celý rok také rybáři v nádrži snižují počet ryb.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....