Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav

Hlavně žádné vytáčky

TIME OUT LN

Všechno je báječné. Kdybychom vnímali situaci kolem fotbalové reprezentace s až přehnanou shovívavostí, dopracovali bychom se k podobnému hodnocení.

Také z úst Michala Bílka po posledním letošním zápase nešlo zaslechnout příliš kritických výroků. Trenér už slyšel vůči svojí osobě dost výtek, tak proč by měl jejich počet sám zvyšovat. Když se český tým vyhne porážkám od Litvy nebo Ázerbájdžánu, lze to brát jako úspěch. A hotovo!

U nejbližšího soupeře Česka v kvalifikaci evropského šampionátu probíhá reflexe úplně jinak. Španělé by mohli po debaklu 0:4 s Portugalskem odrážet připomínky neprůstřelným argumentem: jsme mistři světa! Jenže jejich výkon připomínal katastrofu a v tomto duchu se o něm mluvilo. Žádné vytáčky od trenéra ani hráčů.

Posunout se na úroveň velkého favorita Češi do března určitě nezvládnou. Snad si alespoň kouč Bílek do té doby dokáže srovnat, že bez přiznání vlastních chyb se zlepšení těžko dostaví.

***

FAVORIT SELHAL

Jak si vedli soupeři Česka v kvalifikaci

* ŠPANĚLSKO Fotbaloví mistři světa dostali tvrdou ránu. Rok, v němž dosáhli největšího úspěchu ve své historii, zakončili drtivou prohrou 0:4 v Portugalsku. A trenér Vicente Del Bosque si nebral servítky. Hůř prý už jeho svěřenci hrát nemohou. Je prý třeba se z toho poučit před jarním pokračováním kvalifikace, v níž Španěly vyzve česká reprezentace. Víc než dvě branky přitom Španělé inkasovali teprve podruhé za poslední čtyři roky, ovšem zároveň podruhé za dva měsíce. V září padli v souboji s Argentinou 1:4. Trenér sám si prý neumí poslední výpadky vysvětlit jinak než ztrátou motivace. „Všechno vypadalo dobře, ale pak najednou to na hřišti nefunguje. Hráči možná nešli do přípravného utkání tak koncentrovaní. Asi si neuvědomili, že se teď proti nim chce každý soupeř vytáhnout,“ kázal del Bosque. Také hráči si uvědomovali, že z jejich strany šlo o zmařený zápas. „Bylo to katastrofální ve všech směrech,“ nebral si servítky útočník Fernando Llorente.

* SKOTSKO Po dvou porážkách v kvalifikaci si ostrovní tým pozval soupeře, se kterým si na závěr roku snadno vylepšil bilanci. Faerské ostrovy porazili Skotové 3:0, všechny góly vstřelili na stadionu v Aberdeenu už v prvním poločase.

* LITVA Týmu, který se na podzim zaskvěl vítězstvím v Česku a remízou se Skotskem, se tentokrát tolik nedařilo. Porážka 0:2 v Maďarsku se zrodila během druhého poločasu, kdy padly oba góly.

* LICHTENŠTEJNSKO Outsider skupiny remízou 1:1 v Estonsku znovu prokázal, že momentálně dosahuje lepších výsledků na hřištích soupeřů. Letos už remizoval na Islandu a málem uhrál první kvalifikační bod také ve Skotsku. V Tallinu v první půli šel do vedení, domácí srovnali po přestávce z penalty. Na vítězství však čeká reprezentace knížectví z pomezí Rakouska a Švýcarska už déle než tři roky.