Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Hlavolovci a Cecek

Česko

ZTRACENI V PŘEKLADU

Dnes o tajemných profesích

a myšlenkách v tancích Vždycky jsem si říkal, že o nich psát nebudu. Jistě, jako námět se nabízejí od okamžiku, co se vynořili. Ale byl by to fejeton málo nápaditý, neboť ti musejí skřípat v uších každému. Nemluvě o tom, že téma vznešených pojmenování je obehraná písnička, v mých sloupcích tuplem.

Ano, mám na mysli developery. Ty chlapáky, jejichž označení jako by kondenzovalo v sobě všechny charakteristiky naší pokročilé doby, její potěmkinovský lesk na povrchu a bobtnající duto pod ním. Kde jste se, vy developeři, vlastně vzali? A proč nejste spíš developři nebo dyvelopři? Vždyť dávno existují lídři a snajpři, zjevně podle téhož vzoru. A co vy developeři vlastně děláte? Developerujete? Nebo se dokonce vyvíjíte? Onehdy paní v televizi hlásila nějaké zprávy, načež pravila: A co na to developeři? Dál už jsem to nesledoval, ale odhaduji, že vzápětí se na obrazovce objevil nějaký svalnatý muž s brýlemi podle nejnovější módy.

Avšak aby mi bylo rozuměno: pracovně se setkávám s terminologií územního plánování, urbanismu a spřízněných oborů, zrovna v té se docela vyznám. Proto o developerovi dobře vím, že je moderním překladem dřívějšího pojmenování investora ve stavebnictví, jen mě zajímá, proč k překladu došlo. Zrovna výraz investor nemohl nikdo nařknout ze spjatosti se starou dobou, naopak zní značně kapitalisticky. Obsah mnoha činností se samozřejmě mění. Tito bývali často objednateli konkrétní stavby, dnes jsou to podnikatelé, kteří staví na kšeft. Ale náplň práce se mění i architektovi i hajzlbábě a jejich pojmenování do moderní řeči přeložena nebyla. (Nebo mi při mizení těch druhých uniklo, že jsou to dnes čehosi managerky? Znám jednoho chlapíka řečeného Cecek, který si svého času vzal hajzl do ekonomického pronájmu. Ale pokud vím, všichni mu i nadále říkali Cecku.)

Ale jak povídám, o developerech nechci. Už proto, že jsem právě narazil na něco, co je hravě strká do kapsy. To když v novinách citovali pracovnici nějaké slovutné pražské headhunterské společnosti. Ha! Copak asi taková společnost dělá? Headhuntuje či hlavoloví? Že by nějaké sdružení nimrodů? Být headhunterem by mě lákalo, občas bych i někoho zhuntoval. Kde se na to študuje? To by bylo něco, přijít takhle k nám do putyky, načež by se chlapi zeptali: Tak co pořád děláš? A já bych odpověděl s předstíranou lehkovážností: Ále to víš, jsem v headhunterské společnosti. Hmm, přikývli by uznale chlapi.

To už je skoro jako ten nový think-tank. Pamatuju si, že s tím přišel prezidentský kandidát Švejnar, že prý je nám potřeba nového think-tanku. A především že bude usilovat o nový think-tank. A ve zprávách bylo, už bez Švejnara, že nový think-tank se pomalu připravuje. Fascinuje mě, jak u předpovědi počasí se pokaždé dozvím, že zátěží druhého stupně se myslí střední zátěž. Ale što takóje think-tank, mi nikdo nevysvětlí, a rovnou se počítá, že mám jasno. Navíc se obligátně uvádí s přívlastkem nový, z čehož usuzuji, že tu máme nějaký starý think-tank, který je třeba vyměnit. Chci ho vidět!

Inu, nakonec to téma není tak obehraná písnička, jak by se zdálo. Zvídavě jsem si zadal do vyhledávače výraz „headhunterská společnost“ a hned na první stránce na mě vyběhlo: „Personální agentura je každá, která dělá recruitment, tedy i vyloženě headhunterská.“ Výborně, takhle jim to v putyce řeknu. Aby měli jasno.

***

Náplň práce se mění i architektovi i hajzlbábě a jejich pojmenování do moderní řeči přeložena nebyla

O autorovi| Jan Mattuš, překladatel

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...