Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hledá se bankovní donašeč

Česko

Lichtenštejnsko vydalo na muže, který prodal tajné informace Německu, zatykač

VADUZ/PRAHA Nad mužem, který vyzradil informace o tajných kontech v lichtenštejnské bance a tím odstartoval vyšetřování daňových úniků v několika zemích, se stahují mračna. Lichtenštejnsko na něj totiž vydalo mezinárodní zatykač. Česká republika o informace o tajných kontech má sice zájem, oficiální nabídku o předání materiálů z německé strany však zatím nedostala.

Lichtenštejnská policie uvedla na svých webových stránkách, že hledá dvaačtyřicetiletého Heinricha Kiebera pro podezření ze špionáže a prodeje citlivých informací třetí straně. S oznámením o vydání zatykače vyvěsila policie na stránky i fotografii Kiebera a jeho stručný popis jako muže vysokého 185 centimetrů s tmavohnědýma očima a hnědými, ustupujícími vlasy.

„Na pana Kiebera je vydán mezinárodní zatykač. Lichtenštejnské soudní orgány požadují jeho okamžité vydání,“ píše se na webových stránkách. Policejní požadavek na okamžité vydání podezřelého tak naráží na zprávy médií, které spekulují o tom, kde se v současnosti Kieber nachází.

Podle některých zdrojů Kieber stále pobývá v Austrálii, kde na počátku devadesátých let minulého století studoval. Loni v únoru poslal svým známým e-mail popisující tamní život. Od dubna 2007 však po Kieberovi v Austrálii není ani stopa.

Podle jiných zpráv se Kieber vrátil do Evropy. Například německý časopis Focus napsal, že po návratu na starý kontinent řekl Kieber německé tajné službě, že ohrožuje jeho život a požaduje po ní novou identitu. Chce prý začít nový život v Latinské Americe, protože německá tajná služba nebyla schopna ochránit jeho totožnost.

Kieber až do listopadu 2002 pracoval pro LGT Bank, jejíž část patří lichtenštejnské knížecí rodině. V roce 2003 byl odsouzen za podvod, když vyšlo najevo, že z banky ukradl citlivé informace o klientech. Podle LGT se téměř jistě jedná o tytéž materiály, které odstartovaly vyšetřování daňových úniků v Německu. Německo již minulý měsíc přiznalo, že koupilo tyto informace od nejmenovaného zdroje asi za 5 milionů eur. Nezávisle na německé vládě získaly od stejného informátora tyto informace i Spojené státy a Velká Británie. Celkem podle LGT zmíněné dokumenty obsahují informace o 1400 klientů.

S jejich pomocí se snaží jednotlivé státy vystopovat a usvědčit daňové hříšníky na domácí půdě. Britská daňová správa uvedla, že předpokládá, že by takto mohla získat zpět asi 100 milionů liber. Britové a Američané ve vyšetřování potenciálních daňových úniků na lichtenštejnských účtech spolupracují s Austrálií, Kanadou, Francií, Itálií a Švédskem.

Lichtenštejnsko tvrdí, že vyšetřování založená na ukradených informacích jsou ilegální. To však výše zmíněné státy od pronásledování lidí podezřelých z páchání daňových úniků neodrazuje. Podle německé prokuratury se díky těmto informacím podařilo již od 163 lidí získat zpět více než 27 milionů eur.

Na konci letošního února dokonce německý ministr financí nabídl, že zakoupené informace nabídne i ostatním zemím, a to zdarma. O tyto materiály, které by měly obsahovat asi 800 účtů patřících neněmeckým investorům podezřelým z daňových úniků, již projevilo zájem několik evropských zemí.

O informace formálně projevila zájem i Česká republika, ale s ohledem na jejich původ řeší morální dilema. Z toho důvodu o materiály německou stranu nepožádá, ale vyčká, až přijde oficiální nabídka. „Stále čekáme na oficiální nabídku. Potom chceme být v této věci aktivní,“ potvrdil postoj Česka mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

***

Místo pobytu neznámé Na dvaačtyřicetiletého Heinricha Kiebera vydala tento týden lichtenštejnská policie zatykač. Je podezřelý ze špionáže a prodeje bankovních informací. Podle některých médií se stále nachází v Austrálii, kde na počátku devadesátých let studoval. Podle jiných zdrojů se však Kieber vrátil do Evropy a obvinil německou tajnou službu z toho, že neochránila jeho identitu, a ohrožuje tak jeho život. Požaduje prý po službě novou identitu, se kterou by mohl začít nový život někde v Latinské Americe.

Autor:

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...