Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hledá se ideální manažer

Česko

Manažer. Označení, které se v pracovním prostředí skloňuje ve všech pádech.

Každý má své kladné i záporné stránky. Které vlastnosti si manažeři mohou v současnosti dovolit mít, a za které by je měl čekat vyhazov? Žádný člověk ve vedoucí pozici, a nejenom v ní, nemůže být ideální. Nutné je, aby se manažer snažil uvědomit si a eliminovat své negativní vlastnosti a zároveň využíval své silné stránky,“ říká Radka Mlčochová ze společnosti Manpower.

Současná situace, ovlivněná ekonomickou krizí a hospodářskou recesí, je jednou velkou manažerskou zkouškou. Je ovšem natolik specifická, že si také vyžaduje specifický typ manažera. Které vlastnosti jsou podle personalistů pro chod společnosti výhodnější? Podle Alice Punch, šéfky českého zastoupení společnosti Korn/Ferry, která se specializuje na executive management, v první řadě záleží na firmě samé. Dále na oboru, ve kterém podniká, i rozložení manažerského týmu.

Na základě konzultací s personalisty jsme vymodelovali šest manažerských typů, které se ve firmách vyskytují. Představují určité typické kombinace vlastností, které často nejsou jednoznačně negativní nebo pozitivní.

Ke každému ze šesti modelových manažerů přinášíme komentář tří personalistek. Dvě z nich, Alici Punch a Simeonu Zikmundovou, poradkyni prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu, jsme navíc požádali o verdikt, zda by si takového manažera ponechaly, nebo mu daly výpověď.

Servilní, ale nesamostatný Tento typ manažera svému nadřízenému odsouhlasí první i poslední. Splní do puntíku, co je mu uloženo, ale bez jakékoliv vlastní invence.

„To nejsou ideální manažerské vlastnosti, takový člověk by měl být stále pod dohledem svého nadřízeného. Ten se na něj ale může spolehnout - zařídí cokoliv, co mu je uloženo. Flexibilní a kreativní bude ale muset být někdo jiný,“ říká Radka Mlčochová.

„Někdy se může zdát jako otravný element, ale na druhé straně je na některé akce spolehlivý a dokáže dodělat úkol nebo projekt,“ tvrdí Alice Punch. „Většinou jsou servilní vůči nadřízeným a jsou ochotní jít i do kontroverzních situací, takže v době krize nebo nějaké restrukturalizace můžou dobře fungovat právě proto, že svému šéfovi chtějí donést kostičku.“

Alice Punch by si tento typ manažera udržela na speciální mise, ale je zapotřebí, aby jeho okolí vědělo, z jakého důvodu je jeho přítomnost považována za efektivní.

Simeona Zikmundová by se tomuto typu manažera raději vyhnula. A to nejen v době krize, ale vůbec kdykoli.

Emocionální individualista Tento typ manažera je velice citlivý. Dokáže vnímat emoce spolupracovníků, ale je také vztahovačný, všechno si bere osobně. „Emoce někdy popustí každý, jestliže se to ale stává často, nadřízený ztrácí svou přirozenou autoritu. Ve spojení s individualismem je to nejlepší cesta, jak o manažerské místo přijít,“ říká Radka Mlčochová.

Pro Alici Punch je to náročný typ podřízeného, protože v této době nejistot má jeho okolí spoustu vlastních starostí a nemůže se mu tolik věnovat. To může nést tento typ velice těžce.

„Pokud je takové povahy šéf, tak bude reagovat ještě emotivněji,“ říká Alice Punch. „Mohou nastat zkratové reakce. Byla bych s tímto typem velice opatrná.“ Kariérista, nevypočitatelný a také všehoschopný Tomuto manažerovi jde jen o jedno - být co nejdříve na co nejvyšším postu. A je pro to schopen udělat cokoliv.

„Firmě či společnosti přinese zisk, protože ho tím přináší sobě. Ale až bude potřebovat, potopí i svou mateřskou firmu, protože to bude výhodné pro něj,“ říká Radka Mlčochová.

„Pokud je ambiciózní ve zdravém smyslu slova, tak je to v pořádku. Dneska ale není ta správná doba na to, na sebe nějak zvlášť upozorňovat, a už vůbec není správná doba na to, myslet jenom na sebe,“ říká Alice Punch. „Je nutné přemýšlet, co člověk přinese firmě a jak jí pomůže v konkurenčním prostředí přežít.“

Pro Simeonu Zikmundovou je tento typ manažera velice nebezpečný, protože u něj postrádá jakoukoliv vnitřní integritu. V týmu by ho nechtěla.

Pracovitý, ale nevýkonný Tento typ manažera se snaží. Neustále pracuje a něco řeší, ale není za ním vidět žádný výsledek.

„Problém, který se vyskytuje nejen u vedoucích pracovníků. Nezáleží na tom, kolik hodin v kanceláři strávíte, jak unaveně vypadáte a kolik papírů vytisknete, ale na konečných výsledcích vaší práce,“ říká Radka Mlčochová.

„Pracovitý, ale nevýkonný. Ten ve firmě neměl být už před krizí a zůstávají jen dvě otázky - jak to, že si ho nikdo nevšiml? Jak to, že tam ještě je?“ reaguje Alice Punch.

Simeona Zikmundová to vidí jinak. Tento typ manažera by akceptovala, ale jeho výkon by nechala hlídat.

Ironický, ale charismatický Manažer, který se jízlivě usmívá a velmi často přichází s úplně jiným řešením, než jaké vymyslel jeho nadřízený. Zaměstnanci si ho za jeho odvahu oponovat váží.

„Ideální vedoucí týmu, tahoun, který dokáže motivovat a druhé samovolně nutit k obhajobě své práce, perfektním argumentům a procvičování vedení debaty,“ tvrdí Radka Mlčochová.

„Ironičtí lidé jsou trošku kontroverzní. Tento typ manažerů má svou roli ve firmách, protože se nebojí říct jiný názor nahlas,“ říká Alice Punch. „Nejsou vůbec na škodu, pokud to, že jsou ironičtí, nezachází do extrému. V případě, že upozorňují na jiné scénáře a dokážou lidi přivést na správný směr, je vše v pořádku.“

Jako samostatného vedoucího by tento typ Simeona Zikmundová neviděla. V případě širšího týmu je pro ni ale použitelný.

Výmluvný, ale málo pracovitý Mluvka. Dokáže kohokoliv přesvědčit o čemkoliv. Třeba i o tom, že neustále pracuje, přestože skutečnost je právě opačná.

„Manažer, který je vhodný pro získávání klientů, partnerských firem i žehlení problémů. Musí mít ale kolem sebe schopný tým lidí, kteří dokážou vše, co naslibuje, splnit,“ říká Radka Mlčochová.

„Závisí na okolí. Jestli má kolem sebe pracanty, kteří za něj jeho řeči odpracují, tak to nemusí vadit. Pokud je třeba v prodeji nebo někde, kde je vyžadována komunikativnost, tak takový člověk může být velmi efektivní,“ tvrdí Alice Punch. „Brala bych ho do určité konstelace. Jinak v době krize bez procesní podpory bude povídání chvíli fungovat, ale skutek utek. Je třeba dodat výsledek a je třeba reagovat rychleji než normálně.“

Simeona Zikmundová si klade otázku, koho by takový člověk mohl vést, když za ním není vidět žádná práce.

***

Servilní, ale nesamostatný

Simeona Zikmundová by se takovému typu raději vždy vyhnula. Alice Punch ho považuje za užitečný, dokáže svého nadřízeného následovat i v těžkých časech.

Emocionální individualista

Náročný typ z pohledu řízení. Podle Alice Punch není v současnosti prostor na to se mu věnovat. Podle Simeony Zikmundové by manažer neměl být individualista.

Kariérista, nevypočitatelný, ale všeho schopný

Podle Alice Punch dnes není doba, kdy by na sebe člověk měl příliš upozorňovat. Simeoně Zikmundové vadí nedostatek vnitřní integrity.

Pracovitý, ale nevýkonný

Tento typ manažera by Simeona Zikmundová brala, pokud by někdo dohlížel na jeho práci. Alice Punch se naopak ptá, jak to, že tento typ ve firmě stále je.

Ironický, ale charizmatický

Pro Simeonu Zikmundovou použitelný jako člen širšího týmu. Pro Alici Punch má takový typ místo ve firmě z důvodu, že dokáže upozornit na jiné řešení.

Výmluvný, ale málo pracovitý

Alice Punch by se rozhodla podle konstalace týmu. V případě podpory může být tento typ užitečný. Simeona Zikmundová se obává, že mluvkovi nikdo neuvěří, a nemůže proto vést lidi.

Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...