Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Hledá se zbraň na daňové úniky

Česko

Krácení daní při obchodech s palivy stojí stát ročně 2,5 miliardy korun. Vláda projedná poslanecký návrh, který má úniky omezit

PRAHA Zpřesnění zákona, povinná certifikace prodejců, přihlášení obchodníků na jednom daňovém úřadě či vytvoření centrálního registru obchodníků.

To vše patří mezi způsoby, jakými se Česká republika může vypořádat s nepoctivými obchodníky s palivy. Ti totiž krácením daní připraví stát ročně o miliardy korun.

Zatím nejkonkrétnější návrh, jak zatočit s daňovými úniky při obchodování s pohonnými hmotami, pochází z pera poslance Michala Doktora (ODS). „Navrhuji změnu v zákoně o dani z přidané hodnoty (DPH), ze které bude zřejmé, kdy má být spotřební daň zaplacena. Nikdo se tak již nebude moci vymlouvat na to, že myslel, že daň již byla uhrazena,“ řekl LN Doktor.

V současnosti je totiž podle něj běžnou praxí, že při odebírání zboží z rafinerie není z faktury patrné, že v ceně není uvedena spotřební daň. Velkoobchodník je v tu chvíli dočasně osvobozen od povinnosti zaplatit spotřební daň i DPH, protože zboží nenabídl konečnému spotřebiteli. „Firmy pak platí pouze DPH a chovají se tak, jako by spotřební daň byla již zaplacena,“ řekl Doktor.

„Druhým opatřením, které navrhuji, je registrace všech velkoobchodníků včetně stávajících na jednom místě, konkrétně na Finančním úřadě pro Prahu 1,“ řekl Doktor. Díky registraci obchodníků na jednom místě by měl úřad mít k dispozici všechny potřebné podklady k tomu, aby zamezil krácení daní.

Náklady na posílení finančního úřadu by podle Doktora neměly překročit 50 milionů korun. Díky navrhovaným změnám by však stát mohl ročně na daních vybrat až o 2,5 miliardy korun více.

„Tato změna zákona by měla být schválena do konce tohoto volebního období,“ řekl Doktor. Jeho novelu však zatím vláda neprojednávala. „Ministerstvo průmyslu a obchodu připraví stanovisko pro vládu zhruba do dvou týdnů,“ řekl Pavel Vlček, mluvčí ministerstva.

Mírné výhrady proti centralizaci obchodníků s palivy na přetížený Finanční úřad pro Prahu 1 má ministerstvo financí. „Pro nás by bylo přijatelnější, kdybychom na přechodnou dobu registrovali obchodníky na 14 velkých finančních úřadech, většinou v sídle kraje,“ řekl Jan Knížek, vrchní ředitel Ústředního finančního a daňového ředitelství ministerstva financí.

Problém s daňovými úniky je natolik závažný, že ministerstvo financí iniciovalo vznik meziresortní komise. Ta by měla nalézt nejvhodnější způsob, jak obchodníkům s palivy zabránit v krácení daní. „Na tomto postupu jsme se dohodli na úterním jednání pracovní skupiny složené ze zástupců velkých hráčů na trhu s palivy, ministerstva financí a daňové správy,“ řekl Knížek. V chystané meziresortní komisi by kromě zástupců ministerstva financí neměli chybět ani představitelé ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva vnitra, policie, daňové správy a celní správy.

Mezi možná řešení, o kterých bude komise jednat, patří například zavedení povinné certifikace obchodníků s palivy nebo alespoň vytvoření registru, kde by museli být povinně zapsáni. Zvažovat se bude i možnost legislativních změn. Ty by mohly ukládat povinnost platit daň poslednímu subjektu v řadě či by zaváděly společnou odpovědnost. V jejím rámci by za daňovou chybu v řetězci obchodování měly zaplatit všechny jeho články.

***

Daňové úniky Jako na kolotoči Kolotočové podvody, kdy dochází ke krácení daně, spočívají v pohybu paliva v řetězci firem. V okamžiku, kdy velkoobchodník odváží nakoupené pohonné hmoty z rafinerie, je totiž dočasně osvobozen od povinnosti platit spotřební daň i DPH. Ta nastává, až když zboží prodá spotřebiteli. Finanční úřady však nejsou schopné zkontrolovat pohyb zboží a související dokumenty.

Autor: