Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hledají se Madoffovy peníze

Česko

Úřady zabaví majetek podvodníka a jeho ženy Ruth za 100 milionů dolarů

NEW YORK / PRAHA Kam se poděly miliardy dolarů, které zpronevěřil jeden z největších podvodníků v dějinách – finančník Bernard Madoff? Tuto otázku teď řeší americké úřady. Zatím se jim podařilo vystopovat majetek v hodnotě zhruba 100 milionů dolarů. Hodlají ho okamžitě zabavit. Vyšetřovatelé také chtějí zmrazit jmění Ruth Madoffové, která disponuje více než 93 milionů dolarů.

Po Madoffovi, který se přiznal k dlouholetému klamání investorů a zpronevěře až 65 miliard dolarů (zhruba 1,3 bilionu korun), se tak zvyšuje tlak i na jeho manželku. Ta sice zatím nebyla obviněna, ale podle listu New York Post již státní zastupitelství na obžalobě podvodníkovy manželky pracuje. Vyšetřovatelé nyní zkoumají, jestli jsou do rozsáhlého případu podvodů zapojeni i další lidé.

Bez domu, peněz i jachty Mezi osmnácti položkami na seznamu, které úřady chtějí Madoffovým zabavit, jsou vedle hotovosti a cenných papírů také domy na Manhattanu, Floridě a v jižní Francii. Celková hodnota těchto nemovitostí dosahuje 22 milionů dolarů (440 milionů korun). Úřady chtějí páru zabavit také jachtu, několik aut, piano za téměř 40 tisíc dolarů (800 tisíc korun), ale i stříbro v celkové hodnotě 65 tisíc dolarů (1,3 milionu korun). Část tohoto majetku ovšem patří Madoffově ženě.

Madoff je obviněn především z podvodu při obchodování s cennými papíry, mezi body obžaloby je ale i podvod při převodu peněz, praní špinavých peněz, falšování výročních výkazů a zpráv pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy nebo křivé svědectví.

Finančník se minulý týden přiznal ke všem trestných činům z jedenácti bodů obžaloby. Vyloučil ovšem, že se na podvodech, které prováděl již od začátku 80. let, podílel někdo další. Před soudem řekl, že nikdo z jeho rodiny o podvodech nevěděl. To ovšem chtějí vyšetřovatelé nyní přezkoumat. Madoffová je podezřelá, protože jen pár dní před zatčením svého manžela vyzvedla z firemního účtu 15,5 milionu dolarů.

Uvěřili mu velké společnosti i slavní lidé Finančník se přiznal, že dlouhá léta podváděl investory a jeho investiční společnost Bernard L. Madoff Investment Securities fungovala na principu pyramidové hry.

Madoff patřil mezi přední osobnosti Wall Streetu a těšil se velmi dobré pověsti. Té využil k tomu, aby do jeho investiční společnosti vložila své peníze celá řada slavných osobností, významných společností i nadací. Mezi nejznámějšími institucemi, které Madoffovi věřili, jsou například španělská banka Banco Santander, holandská Fortis Bank či rakouská Bank Medici. Ke slavným osobnostem, které finančník připravil o peníze, patří například režiséři Steven Spielberg či Pedro Almódovar.

Madoff, známý jako milovník pořádku a geometrie, nyní sedí ve vězení na Manhattanu a čeká na závěrečný rozsudek. Ten padne podle soudce Dennyho China v polovině června. V součtu Madoffovi, jehož případ je označován jako podvod století, hrozí až 150 let vězení.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Podnikání na rodičovské: Co všechno musíte splňovat?
Podnikání na rodičovské: Co všechno musíte splňovat?

Stále více maminek touží po možnosti pracovat i s malými dětmi. Jak je to s mateřskou, rodičovskou a na co mají maminky podnikatelky nárok? Na to...