Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hledání ideálního eurokomisaře

Česko

Český eurokomisař - Vládě dochází trpělivost s politiky. Půjde do Bruselu exministr Dlouhý?

Strany se dlouhé měsíce nebyly schopny dohodnout, kdo by měl zasednout v bruselské exekutivě.

A tak Fischerova vláda začala hledat sama.

PRAHA Vybírání eurokomisaře se v Česku v uplynulých týdnech změnilo v zákopovou válku - jako skoro všechno, co se v poslední době týká Evropské unie.

Politici se na komisaři nebyli schopni dohodnout několik dlouhých měsíců. Názory na obsazení tohoto postu mezi ODS a ČSSD se tak vyhrotily, že jakákoliv dohoda mezi nimi se zdá vyloučena.

Každá strana měla svého kandidáta, z kterého nebyla ochotna ustoupit.

Sociální demokraté kromě současného eurokomisaře Vladimíra Špidly prosazovali také neúspěšného prezidentského kandidáta Jana Švejnara. Občanští demokraté věřili, že za ně byl mohl v Bruselu Česko reprezentovat Alexander Vondra. Komunisté vsadili na prvního a jediného československého kosmonauta Vladimíra Remka a lidovci na exministra Pavla Svobodu.

„Dohoda o kandidátovi je vyloučena, Alexandr Vondra přichází ze strany, která zkomplikovala ratifikaci Lisabonské smlouvy,“ trval na svém předseda sociální demokracie Jiří Paroubek. „ODS si musí uvědomit realitu, v níž žije,“ dodal.

„Jméno Vladimíra Špidly je pro mne nepřijatelné. Není to nic osobního, ostudu nám nedělal, ale je v unii neviditelný,“ vetoval zase Špidlu Topolánek. „Všichni tady mají národního komisaře, jen Češi sem poslali eurokomisaře,“ posmíval se pak Špidlovi Petr Nečas.

Bookmakeři sázkových kanceláří měli přesto jasno: eurokomisařem by ze stranických kandidátů měl být Švejnar. Tipsport jej ocenil kurzem 2:1, Špidlu pak kurzem 3:1 a Vondru 4:1.

Nikdo z kandidátů asi nezapomene na společné setkání, kdy se představovali před poslanci ve sněmovně. Jediné, na čem se před dvěma týdny shodli, bylo, že není nutné nikam spěchat. Na výběr komisaře je prý ještě čas. „Konkrétní formální data neexistují. Přelom října a listopadu je jen nevyjádřený termín. V závislosti na vývoji evropské diskuse se klidně může posunout,“ prohlásil tehdy Špidla.

Situace se ale pomalu mění. Z těch, kteří před poslanci dlouhé hodiny vysvětlovali, proč by měli být v Bruselu právě oni, se do příští bruselské vlády nepodívá asi nikdo. Fischerova vláda nechtěla původně do výběru jakkoli zasahovat. „Vláda nemá vlastního kandidáta, chce najít shodu s politickými stranami. Nestane-li se tak - ať z jakéhokoli důvodu - rozhodne se sama, ale ne v politickém vakuu,“ prohlásil před nedávnem Štefan Füle, ministr pro evropské záležitosti. Jenže neschopnost politiků vybrat „toho pravého“ už začala vadit i úřednickým ministrům. Včera Fischer připustil, že začínají hledat vlastního kandidáta. Podle něj teď začne jednat s politiky a potom vláda rozhodne.

Oficiálně zatím nikdo nechce jméno oblíbeného polistopadového ministra Vladimíra Dlouhého potvrdit, v kuloárech je to ale právě toto jméno, které rezonuje nejhlasitěji. „I am very optimistic“ V médiích se také spekulovalo o tom, že do Bruselu by mohl nakonec jít jeden z dvojice nejsilnějších předsedů politických stran Jiří Paroubek - Mirek Topolánek. A to ten, který by neuspěl ve volbách. Taková měla být dokonce i náplň schůzky mezi hlavními „spin doctory“ občanských i sociálních demokratů Markem Dalíkem a Jaroslavem Tvrdíkem. „Ta debata se o tom vedla. Jenže pak se oba předsedové rozhádali v televizi a tím debata na toto téma prozatím skončila,“ popsal serveru Aktuálně před měsíci obsah schůzky zdroj, který byl o jednání informován.

Vývěr ideálního muže na bruselský post přitom nebyl nikdy jednoduchý. Nejslavnější výstup v tomto směru provedl pravděpodobně bývalý ministr životního prostředí za sociální demokracii Miloš Kužvart v roce 2004.

Tehdejší poslanec za ČSSD rezignoval na post eurokomisaře ještě dřív, než byl oficiálně jmenován. Kužvart se tak stačil při slyšení v Bruselu proslavit dnes již legendární větou „I am very optimistic,“,kterou odpověděl na dotaz, jak vidí budoucnost evropské ústavy.

Na jeho bruselský post byl nakonec politicky dosazen expremiér za sociální demokracii Vladimír Špidla, který se svou neznalostí angličtiny ani netajil. A raději se postupně učil francouzsky.

***

Paroubek: „Dohoda o kandidátovi je vyloučena, Alexandr Vondra přichází ze strany, která zkomplikovala ratifikaci Lisabonské smlouvy.“

Topolánek: „Jméno Vladimíra Špidly je pro mne nepřijatelné. Není to nic osobního, ostudu nám nedělal, ale je v unii neviditelný.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!